Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Constituirea unui ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Constituirea unui ONG

Buna seara, va rog sa ma sfatuiti cum sa fac un ONG non profit pentru un club sportiv karate copii.Ce inregistrari se fac?cum se remunereaza instructorul?Ce acte sunt necesare?veniturile sunt din cotizatia parintilor,iar cheltuielile cui echipamentul si chiria se suporta tot din acesti bani.Nu avem sponzori deocamdata.Multumesc anticipat.Anca
Puteti sa constituiti asociatia pe structura unui ong pe og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile si sa obtineti si certificatul de identitate sportiva.
Veti tine contabilitatea specifica ong-urilor cu planul de conturi specific. Va trebui sa colaborati cu un contabil autorizat, daca nu permanent, macar odata pe an cand acel contabil autorizat membru ceccar va va intocmi si semna bilantul contabil anual.
Celelalte declaratii care mai trebuie depuse le semneaza presedintele ong-ului.
Veti completa registrul de casa.
Toate achizitiile pe care le veti face pe ong sa le facti cu factura pe asociatie.
Venituri ale ong-ului sunt sumele adunate de la membrii ca si cotizatii, sumele adunate de la diferite persoane carora le prestati activitatea de instruire sportiva pe baza de contract, sume adunate din donatii de la simpatizanti si din sponsorizari de la firme, sume din 2%.
Cu aceste sume se acopera cheltuielile curente.