Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de crestere a copilului

daca sunt angajatul unei societati comerciale si am si un PFA, dar intre timp imi naste sotia si depun o cerere pentru concediu de crestere al copilului, oare mi se aproba sau faptul ca am PFA ma afecteaza si va trebui sa-l suspend?
Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie sa suspendati numai una din activitatile aducatoare de venit profesional iar din cealalta activitate aveti dreptul sa obtineti (pe perioada de CCC) venituri de cel mult 3.000 lei pe an calendaristic