avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Servicii prestate in exclusivitate de catre o ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Servicii prestate in exclusivitate de catre o microintreprindere

Buna ziua:

O microintreprindere presteaza in exclusivitate servicii de:
-dirigentie de santier;;
-servicii de consultanta privind asigurarea calitatatii in constructii-CQ;
-servicii responsabil tehnic cu executia lucrarilor de constructii-RTE.
Cum impozitam activitatea acestei microintreprinderi? Calculam impozit pe profit sau impozit microintreprinderi? Pot fi incadrate aceste activitati ca fiind activitati de consultanta, ele facand parte din codul CAEN 7112-" Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea"? Organul de control fiscal poate interpreta, la o analiza a contractelor, modul de incadrare a activitatilor de mai susin activitati de consultanta si activitati in afara consultantei, avand in vedere ca legiuitorul a lasat loc interpretarii acestui fapt? Unii analisti sustin ca legiuitorul s-a referit , in cazul microintreprinderilor, numai la activitatile de consultanta cuprinde in codul CAEN 7022.
Cel mai recent răspuns: ContSters106950 , utilizator 13:48, 5 Noiembrie 2017
Ati rezolvat pana la urma incadrarea activitatii de dirigentie de santier?
Am exact aceeasi problema, dirigentia de santier este consultanta cu impozit pe profit 16%, sau prestare de servicii cu impozit pe venitul microintreprinderilor?
cateldestept a scris:

Ati rezolvat pana la urma incadrarea activitatii de dirigentie de santier?
Am exact aceeasi problema, dirigentia de santier este consultanta cu impozit pe profit 16%, sau prestare de servicii cu impozit pe venitul microintreprinderilor?

Ma judec cu ANAF, aceasta este una din teme. Am pierdut in prima instanta.
dar in APEL, dupa am castigat.
Cei doi ani modificati cu 16%, vor reveni
la 3% LA rejudecare.
LA fel toate materialele de constructii pt lucrari incasate, pe 5 ani in urma ce au fost scoase din evidenta din lipsa de NIR si BC, revin loc.
Florincon.
Ultima modificare: Duminică, 5 Noiembrie 2017
ContSters106950, utilizator
florincon a scris:

cateldestept a scris:

Ati rezolvat pana la urma incadrarea activitatii de dirigentie de santier?
Am exact aceeasi problema, dirigentia de santier este consultanta cu impozit pe profit 16%, sau prestare de servicii cu impozit pe venitul microintreprinderilor?


Am rezolvat!

Ma judec cu ANAF, aceasta este una din teme. Am pierdut in prima instanta.
dar in APEL, dupa am castigat.
Cei doi ani modificati cu 16%, vor reveni
la 3% LA rejudecare.
LA fel toate materialele de constructii pt lucrari incasate, pe 5 ani in urma ce au fost scoase din evidenta din lipsa de NIR si BC, revin loc.
Florincon.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitatea de dirigentie de santier este considerata consultanta? romi-m romi-m Intrebarea mea este daca activitatea de dirigentie de santier poate fi considerata consultanta? Am un SRL si asi dori sa stiu daca in cazul in care prestez ... (vezi toată discuția)
Dirigentie de santier cateldestept cateldestept Activitatea de dirigentie de santier este considerata consultanta? (vezi toată discuția)
Dirigentie de santier lrc_dms lrc_dms Pot executa servicii de Dirigentie de santier printr-un PFA? Pe certificat de inregistrare am 7112 fara Dirigentie de Santier, dupa Autorizare am solicitat la ... (vezi toată discuția)