Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Venituri legale din publicarea unei carti
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Venituri legale din publicarea unei carti

Buna ziua,

Am scris o carte, eu detin drepturile de autor, ISBN si tot eu discut cu tipografia. Nu ma intereseaza sa lucrez cu o editura, pentru ca nu am control asupra tirajului. La publicarea unei carti anterioare, multi prieteni au comandat cartea, au primit-o si cand am intrebat la editura mi s-a spus ca s-au vandut foarte putine :) Iar eu am toate dovezile ca prietenii au cumparat cartea, adica mi-au bonuri, facturi. Deci nu mai lucrez cu o editura.
Problema care este: vreau sa vand cartea in mod legal. Adica platesc un nr. de carti tipografiei, primesc o factura si??? Cum pun cartea in vanzare, care este solutia cea mai buna? Vreau sa adaug si ceva lei pe langa pretul tiparului.
Nu stiu care este solutia cea mai buna. Sa infiintez un srl doar ca sa vand niste carti sau un ong? Poate cineva s-a mai lovit de o astfel de problema si are experienta.
Multumesc!
Solutia e greu de gasit pe persoana fizica (obisnuita), pentru ca s-ar putea sa vi se impoziteze veniturile daca e tiraj mai mare, fara sa vi se recunoasca cheltuielile. Solutia e foarte complicata daca vreti sa treceti cartile prin PFA/II-ul/SRL-ul altcuiva, iar daca nu cunoasteti foarte bine legea fiscala riscati sa platiti amenzi.

Ca sa vindeti ca autor unor distribuitori de carte platiti contributii la venit minus 25% din valoarea cartilor (valoarea intreaga, deoarece NU vi se recunoaste cheltuiala cu tiparirea) sau va inregistrati la ANAF cu contracte de autor, infiintati un registru cu cheltuieli, deduceti cheltuielile de tiparire, iar la profit (sa spun asa) platiti impoziit si contributii). De aceea am spus ca e complicat.

Din pacate, initiative ca ale Dumneavoastra nu sunt incurajate la nivel individual.
horatiusasu, utilizator
Va multumesc foarte mult! O sa intreb si la ANAF. Poate cine stie, gasesc o solutie. Multumesc inca o data!