Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical neplatit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical neplatit

Am o problema grava! Nu mi se plateste Concediul Medical pentru ca n-am destule zile de munca lucrate?

Mentionez ca nu am avut un Contract de munca in ultimele 6 luni si la firma la care sunt angajat acum am inceput pe 2 decembrie si am lucrat pana pe 22 decembrie si am revenit la birou pe 7 ianuarie, zilele nelucrate dintre Craciun si Anul Nou au fost zile de concediu de odihna care trebuiesc recuperate in 2016.

In 8 ianuarie mi-am rupt glezna alunecand pe gheata si m-am i nternat in spital pe 10 ianuarie si de atunci si pana in momentul de fata sunt in concediu medical cu exceptia ca ultimul concediu medical l-am luat de la medicul de familie cu o intarziere de 2 zile, deci doua zile nu ar trebui platite.

Care este solutia si daca se poate face ceva?

Va multumesc!
Gabriel
1 Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

ART. 9
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.

2. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005:

ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 , aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 399/2006 , cu modificãrile şi completãrile ulterioare, este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se considerã o lunã de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.

3. - Asadar daca in cele 12 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu medical nu aveti 22 de zile lucrate nu puteti beneficia de indemnizatie pentru concediu medical.
- Fac exceptie cazurile prevazute la art. 9 din OUG 158/2005.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspuns!

Asta inseamna ca am dreptul la concediu medical platit pentru ca am lucrat pana in luna mai 2015 si apoi din decembrie?
Daca in perioada ianuarie - decembrie 2015 ati avut cel putin 22 de zile lucrate puteti beneficia de indemnizatie pentru concediu medical in luna ianuarie 2016.
Am rezolvat problema.
Va multumesc pentru ajutor!