avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu si contract de cesiune drepturi de autor la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu si contract de cesiune drepturi de autor la aceeasi societate

Buna ziua,

Este posibil sa obtii venituri din salariu si din cesiunea drepturilor de autor de la aceeasi societate?
Precizez ca cesiunea drepturilor de autor are ca obiect servicii prestate (opere create) in afara programului de lucru al angajatorului si care nu au legatura cu functia angajatului.
Exista vreo interdictie legala in acest sens? Si daca da, imi poate da cineva baza legala?
Aceste venituri pot fi asimilate salariului si ar putea fi considerate plata la negru?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Negrut , Consultant resurse umane 04:37, 1 August 2009
De ce nu consultati prevederile LEGII DREPTURILOR DE AUTOR SI DREPTURILOR CONEXE actualizata la zi?
[ link extern ]
:)
Atata vreme cat exista un contract de cesiune a drepturilor de autor incheiat intre cesionar si cedent, veniturile obtinute in acest mod nu pot fi considerate "la negru".
Se declara aceste venituri catre institutia abilitata, se retine la sursa si se plateste impozit pt.aceste venituri.In cazul in care cedentul are si contract de munca, atunci nu seva plati si contributia la fondul de sanatate.
Deci, da, se poate fara nicio problema sa prestati ambele forme de colaborare cu societatea.
:)
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 August 2009
Gabriela Negrut, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract cesiune drepturi de autor sabina-elena sabina-elena Buna. As avea nevoie de cateva raspunsuri, intrucat functionarii de la Administratia Financiara nu s-au aratat prea dormici sa ma lamureasca. Mi-am ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor artem artem As dori sa aflu daca un contract de cedare a drepturilor EXCLUSIVE de autor, incheiat intre angajator si angajat poate avea ca obiect si articolele/operele ... (vezi toată discuția)
Contract de colaborare ASGlobal ASGlobal Buna ziua! Vreau sa stiu carei institutie de stat trebuie sa ma adresez in momentul in care clauzele unui contract de colaborare nu au fost respectate de ... (vezi toată discuția)