Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Tigara electronica / DA sau NU in locuri publice
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Tigara electronica / DA sau NU in locuri publice

Rog ajutor juridic din partea specialistilor.
Am citit noua "lege" publicata in Monitorul Oficial care aduce completari vechii
Leg 349 / 2002.
In noul act normativ de "defineste" tigareta electronica... OK
Se adauga n1 si n2 definite ca " mijloace de transport public", respectiv " locuri de joaca pt copii" .
Apoi se spune asa:
12) În spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n1) este interzisă inclusiv utilizarea ţigaretei electronice."

In consecinta: am voie in restaurant, bar, pizzerrie sa utilizez "tigareta electronica" ?
Intreb pt ca eu ca cetatean necunoscator am interpretat ca numai in zona ( n1 ) se interzice chiar si tigareta electronica ! in rest nu !

Multumesc mult pt parerile Dvs. avizate !

BraveHeart, utilizator
Folosirea tigaretei electronice este interzisa doar in mijloacele de transport aratate la art. 2 n^1. Insa este destul de probabil ca legea va fi modificata lunar, dupa cum ne-am obisnuit, printr-o serie de OUG-uri bine ochite in urma carora problema legalitatii folosirii tigaretei electronice in spatii publice care au intre 3,4213548923-3,4213548924 pereti va deveni o complicata problema juridica. Va urma apoi un RIL pentru a uniformiza practica instantelor. Saba-da-ba-da-badam.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Multumesc frumos.
Deci citisem bine legea.
Stima
revin, rog frumos cu acelasi subiect, deoarece azi, am avut o discutie cu managerul restaurantului/pizzerie care mi-a spus ca: au trecut 2 reprezentanti ai ANPC care au tinut sa il informeze pe manager despre noua lege, acestia afirmand ca si TIGARETA ELECTRONICA este total interzisa !
I-am replicat managerului ca ANPC sunt PROST informati si nu au citit legea ( de fapt ambele legi )
Imi permit sa va mai intreb o data: daca am dreptate pot demostra ( cu legea scoasa la imprimanta ! ) ca nu au cum sa ma amendeze pt. utilizarea tigaretei electronice ?
( exceptand mijloacele de transport in comun ! )
Multumesc frumos.
BraveHeart, astia sunt din pacate foarte multi dintre functionarii de stat, intrati pe sistemul "pile si relatii", total incompetenti si care nu au habar sa citeasca un text de lege... Se "informeaza" de la televizor sau din media si daca, de exemplu, "desteptii" de redactori de la ProTv au "decretat" pe 29 ianuarie, neconsultand un jurist, ca folosirea tigarii electronice este si aceasta interzisa in spatii publice inchise, dezinformand publicul in mod cras, multi dintre patroni, sefi de sala, administratori au "luat-o de buna". Daca la acestia exista o scuza, la agentii constatatori (ANPC, ISU, Politie) nu exista niciuna... Abia astept sa ma amendeze vreunul. In afara de clasica" plangere depusa la judecatorie impotriva PV, ii fac si plangere la institutiile superioare (IGP, etc) pentru abuz, necunoasterea legii si aplicarea in mod eronat si cu rea credinta a sanctiunii contraventionale.
Btw, daca vreun politist, opc-ist, pompier te "abordeaza", roaga-l respectuos sa-ti prezinte textul de lege (articol, alineat, paragraf) care interzice folosirea tigaretei electronice.

Tigara electronica este interzisa doar in mijloacele de transport in comun. Atat:

2. La articolul 2, după litera i) se introduce o nouă literă,
litera i1), cu următorul cuprins:
,,i1) ţigaretă electronică se înţelege un produs care poate fi
folosit pentru consumul de vapori care conţin nicotină prin
intermediul unui muştiuc sau orice componentă a acestui
produs, inclusiv un cartuş, un rezervor şi dispozitivul fără cartuş
sau rezervor;”.
4. La articolul 2, după litera n) se introduc două noi
litere, literele n1) şi n2), cu următorul cuprins:
,,n1) mijloc de transport în comun se înţelege orice vehicul
utilizat pentru transportul contra cost al persoanelor;
n2) loc de joacă pentru copii se înţelege orice spaţiu închis
sau în aer liber, destinat utilizării de către copii;”.
6. La articolul 3, după alineatul (11) se introduce un
nou alineat, alineatul (12), cu următorul cuprins:
„(12) în spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n1) este interzisă
inclusiv utilizarea ţigaretei electronice.”

EXTREM DE CLAR
constantinionescu, utilizator
Problema este din pacate ca prefer sa nu intru in contradictii cu personalul angajat si ca, pana cand se va "dumiri" lumea, am sa ies afara sau am sa intreb de la inceput daca cunosc prevederile legii si daca au fost instruiti de catre patroni, sefi.