Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Este obligatoriu sa infiintez PFA impozitare in sistem ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Este obligatoriu sa infiintez PFA impozitare in sistem real?

Vreau sa inchiriez un apartament in regim hotelier si sa platesc impozit in sistem real.
1. Este obligatoriu sa-mi fac un PFA la Oficiul Reg. Comertului sau este suficient sa declar asta la fisc (declaratia 220)?
2. Pentru PFA pot stabili sediu social la apartamentul pe care vreau sa il inchiriez sau este obligatoriu sa-l stabilesc la adresa din buletin?
1. Pentru desfasurarea in legalitate a activitatii este obligatoriu sa va inregistrati la Oficiul Reg. Comertului, dar nu este obligatoriu sa infiintati un PFA. Tinand cont de noul Cod fiscal, va recomand infiintarea unui SRL.
2. Putei stabili sediul social oriunde, nu neaparat la adresa de domiciliu.