Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatii fiscale persoane inregistrate ca zilieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatii fiscale persoane inregistrate ca zilieri

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati ca sa ajut la randul meu un prieten. Pana in ultima saptamana din ianuarie 2016 era persoana fara venit. In ultima saptamana din ianuarie a gasit o munca ce este cotata ca munca de zilier. Pentru suma pe care trebuie sa o incaseze pentru ianuarie i s-a retinut deja 16% impozit.
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscal mai el are acum, conform noului cod fiscal. Ce declaratii fiscale trebuie sa depuna, pana cand, si ce obligatii de plata are? Ma refer la cele obligatorii.
Pana acum la sanatate figura ca si coasigurat al sotiei sale. Ce trebuie sa faca acum, conform noului cod fiscal?
Prietenul nostru este o persoana decenta, vrea sa plateasca toate obligatiile care decurg din munca pe care o face acum, dar mi-a spus ca este convins ca va ramane fara bani daca va trebui sa plateasca si CAS si CASS si cine stie ce altceva mai este in noul cod fiscal.Nu am auzit pana acum sa dea cineva explicatii publice privind situatia zilierilor, de aceea va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Giorgina, utilizator