avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inserare tranzactie in RJIP sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inserare tranzactie in RJIP sau nu?

Buna ziua.
Anul acesta am avut ceva incasari prin banca. Problema este ca nu am putut sa platesc din banca mea catre banca beneficiarului si am fost obligat sa scot banii numerar si apoi sa platesc. Programul Saga P.S. nu contine o astfel de operatie si am definit-o eu (retragere numerar din banca si incasare numerar in casa). Documentul justificativ este dispozitie de incasare/plata.
Nu stiu insa daca aceste sume trebuie preluate in RJIP. Este obligatoriu ca extragerea din banca catre mine in numerar si viceversa incasarea catre casa sa apara in RJIP?
Daca nu este obligatoriu, atunci este vreo problema ca in registru eu am bani in banca pe care eu fizic sa nu ii am acolo(ei sunt cheltuiti cu bon sau chitanta)?

2.Daca preiau in RJIP incasarile facute de la mine prin dispozitie de incasare vor fi impozitate iar platile facute catre mine se considera deductibile?

Sper ca asa cum stau cu casa negativa sa pot sta si cu bani fictivi in banca.:))
Cel mai recent răspuns: cojo3x , utilizator 10:11, 8 Februarie 2016
1. In rjip treceti valoarea platita pe baza documentului primit de la beneficiar. Nu conteaza ca mai intai ati scos banii din contul pfa si apoi i-ati dat furnizorului in numerar. Trebuia sa fi primit chitanta si pe aceea o treceti la partea de plati in numerar.
2. In casarile sunt veniturile brute iar la plati, trebuie sa vedeti daca toate sunt deductibile total sau limitat.
Nu va ganditi sa faceti sold la casa adica la numerar si la banca caci nu se tine contabilitatea ca la societatile comerciale.
In rjip treceti doar valori incasate/platite efectiv din chitante, bonuri fiscal, extrase de cont, nu valori din facturi.
george-neagu a scris:

1. In rjip treceti valoarea platita pe baza documentului primit de la beneficiar. Nu conteaza ca mai intai ati scos banii din contul pfa si apoi i-ati dat furnizorului in numerar. Trebuia sa fi primit chitanta si pe aceea o treceti la partea de plati in numerar.
2. In casarile sunt veniturile brute iar la plati, trebuie sa vedeti daca toate sunt deductibile total sau limitat.
Nu va ganditi sa faceti sold la casa adica la numerar si la banca caci nu se tine contabilitatea ca la societatile comerciale.
In rjip treceti doar valori incasate/platite efectiv din chitante, bonuri fiscal, extrase de cont, nu valori din facturi.


Multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru promptitudine. Acum este clar pentru mine.

Iubesc contabilitatea in partida simpla.:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare registru incasari si plati SPANU CORINA SPANU CORINA Buna ziua , as avea o intrebare in legatura cu completarea registrului incasari si plati, si anume: cand il voi completa vor trebui sa reaiasa toate ... (vezi toată discuția)
Pfa - realizare site-uri web earlysunset earlysunset Sunt la inceput de drum si am nevoie de cateva raspunsuri. Am \\"rascolit\\" internetul si am gasit tot felul de pareri diferite. Va rog sa imi raspundeti ... (vezi toată discuția)
Inregistrare cheltuieli utilitati - contract comodat pfa adri_d adri_d Buna ziua. Am doua nelamuriri: 1. Prima legata de inregistrarea utilitatilor pentru un PFA care are incheiat contract de comodat pentru 30% din spatiu. Pana ... (vezi toată discuția)