Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Registre agricole care au stat la baza emiterii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Registre agricole care au stat la baza emiterii titlurilor de proprietate

Pentru a verifica Registrele agricole care au stat la baza emiterii titlurilor de proprietate eliberate intre anii 1991-1998, în ce perioada trebuie sa cautam?
1951-1955, etc.
Registrul agricol care a stat la baza colectivizarii, cel din anii 1959-1963.
Vă multumesc!
Raspunsul corect al : Kyandra !

Care este articolul din legea nr.18/1991republicata si reactualizata, care permite unei perosoane fizice:
Retinerea unei suprafete de teren din extravilan si compensarea acesteia cu terenuri in intravilanul unei comune .
Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor, poate lua (retine din suprafata totala ) de la o persoana fizica suprafata de teren de (exemplu): 1000 mp din extavilan si compensarea acestei suprafete (1000 mp ) in intravilanul unei comune ,localitati
Mai clar din suprafata care trebuia sa o primesc (legea 18/1991) =7 ha. mi sa retinut din extravilan suprafata de 1000 mp si mi sa dat in intravilan. pentru care am titlu de proprietate acum.