avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Registre agricole care au stat la baza emiterii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Registre agricole care au stat la baza emiterii titlurilor de proprietate

Pentru a verifica Registrele agricole care au stat la baza emiterii titlurilor de proprietate eliberate intre anii 1991-1998, în ce perioada trebuie sa cautam?
Cel mai recent răspuns: Cuța HM , utilizator 18:52, 15 Martie 2024
1948-1950,
1951-1955, etc.
Registrul agricol care a stat la baza colectivizarii, cel din anii 1959-1963.
Vă multumesc!
Raspunsul corect al : Kyandra !

Care este articolul din legea nr.18/1991republicata si reactualizata, care permite unei perosoane fizice:
Retinerea unei suprafete de teren din extravilan si compensarea acesteia cu terenuri in intravilanul unei comune .
Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor, poate lua (retine din suprafata totala ) de la o persoana fizica suprafata de teren de (exemplu): 1000 mp din extavilan si compensarea acestei suprafete (1000 mp ) in intravilanul unei comune ,localitati
Mai clar din suprafata care trebuia sa o primesc (legea 18/1991) =7 ha. mi sa retinut din extravilan suprafata de 1000 mp si mi sa dat in intravilan. pentru care am titlu de proprietate acum.

Alte discuții în legătură

care este articolul din legea nr.18/1991 rep.care permite aceasta situatie? cornaca cornaca Care este articolul din legea nr.18/1991republicata si reactualizata, care permite unei perosoane fizice: Retinerea unei suprafete de teren din extravilan si ... (vezi toată discuția)
Ce valoare juridica si legala are in fata instantei civile un registrul agricol din anii 1948 - 1951, privind terenuri vegetatie forestiera (teren padure) ? conform legea nr. 18/1991 si a legea nr.1/2000 soparla62 soparla62 Buna ziua, stimati utilizatori, sfatuitori, cunoscatori de drept civil, privind legile retocedarilor de terenuri. Intreb ? Ce valoare juridica si legala are ... (vezi toată discuția)
Constituire drept legea 18/91 in baza registru 1951/1955 ? bukinst bukinst Comsia de aplicare a Legii 18/1991 a constituit dreptul de proprietate pentru un cetatean care nu figura in registrul agricol 1959/1963. La sesizare s/a facut ... (vezi toată discuția)