Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi dupa deces, familie divortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi dupa deces, familie divortata

Buna ziua

Va prezint un caz foarte delicat
Propietar apartament,nevazator,divortat,decedat luna aceasta.In casa a locuit cu fosta sotie,copilul sotiei in varsta de 40 ani, si copii acestuia,minori.
Dupa deces rudele decedatului au luat toate actele. Este posibil ca decedatul sa fi facut un act de vanzare cumparare cu o nepoata.
Care va fi situatia fostei sotii si a urmasilor acesteia in ceea ce priveste dreptul la locuinta in care locuiesc?
In timpul primilor 10 ani de casatorie,sotia a vandut un imobil iar banii respectivi s-au cheltuit in familie.
In acest moment, sotia este intr-o stare critica,imobilizata la pat,fara vedere. Baiatul ei cu greu a gasit un job(salariu minim) din care trebuie sa sutina 2 copii minori

Va multumesc
Casa era bun comun cu foat sotie sau bunul propriu ? Cota sa sau bunul intreg va fi mostenit de copilul sau care inlatura prin lege alte clase de mostenitori.
daca era bunul lui propriu, putea sa il vanda. Copilul poate ataca actul ca fiind donatie deghizata si poate culege in final jumatate din cat ar fi mostenit legal. E dificil de dovedit totusi ca e vb de o donatie.
gi-jane2, moderator
Din pacate bun propriu,copilul nu este al proprietarului,este doar al fostei sotii
Sa inteleg ca in acest caz, ei nu mai au niciun drept in casa in care au locuit
da, nu au niciun drept. Mostenitorii omului pot cere evacuarea.