Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I si II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I si II de munca

Buna ziua!,
Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani.
1.Aceasta perioada de serviciu militar se va considera vechime in munca(perioada de contributie)?.
2.Cum ramane cu grupa a-II-a de munca in aceasta perioada(am spor de vechime)?
Multumesc!
1)Armata este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
2)Pe perioada anilor de grupa II aveti spor de vechime.
8 ani de grupa I aduc un stagiu aferent de 4 ani(6 luni/an).
8 ani de grupa I aduc o reducere cu 4 ani a varstei standard.
20 de ani de grupa II aduc un stagiu aferent de 5 ani(3 luni/an).
20 de ani de grupa II aduc o reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei satanard.
In total reducerea este de 8 ani si 6 luni.
Multumesc!
1.De ce 8 ani in loc de 10?
2.Inainte de armata lucram in grupa a-II-a si dupa terminarea ei tot in grupa a-II-a am lucrat
perioada armatei ca stagiu asimilat se considera tot in grupa a-II-a?
3.Reducerea varstei standard se scade din varsta standard de pensionare si in acelasi timp
se adauga la perioada de contributie?
4.Daca da afecteaza cuantumul pensiei in bani?
1) Ati spus ca in cei 10 ani intra si armata.
2)Armata nu este in grupa II
3)Reducerea se face din varsta standard daca se indeplineste conditia de stagiu complet de cotizare.Stagiul aferent(3 luni/an, 6/luni/an) se adauga la stagiul total de cotizare.
4)Cuantumul pensiei este influientat si de grupele, respectiv de conditiile de munca.

Va multumesc inca o data!

Deci daca o persoana are de exemplu:
55 ani varsta,
32 ani stagiu total de cotizare,
10 ani stagiu aferent din grupe.

1.Poate sa iasa la pensie la limita de varsta fara nicio penalizare?.

2.Va avea 32+10=42 ani de stagiu total de cotizare cu mult peste
cei 35 de ani de stagiu complet de cotizare impusi ca o conditie de
iesire la pensie si de reducere a varstei standard de pensionare?.
Da.
Doar daca stagiul aferent este pentru grupa I(20 de ani), sau pentru conditii speciale de munca(20 de ani).