Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIND MA POT PENSIONA !??
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIND MA POT PENSIONA !??

Mama mea nascuta pe 13-04-1955 a lucrat 32 ani din care 23 ani si 6 luni grupa a II-a plus 3 ani ordonanta . La ce virsta se poate pensiona cu limita virsta sau anticipata .
Multumesc .
Mama dvs. prinde ultimul tren. :)

O doamna nascuta in 1955 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta cand va implini 60 de ani, potrivit Legii nr. 19/2000. Stagiul complet de cotizare este 30 de ani iar stagiul minim este de 15 ani.

Stagiului de cotizare realizat de mama dvs. i se adauga 5 ani si 9 luni stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca, rezultand un stagiu total de 37 de ani si 6 luni. Conditia referitoare la stagiu este indeplinita pentru a beneficia de orice categorie de pensie.

Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca are dreptul la pensie pentru limita de varsta, varsta standard de pensionare reducandu-se cu 5 ani.

La anul, in aprilie, poate depune dosarul pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta. Tot de atunci poate beneficia de pensie anticipata partiala, dar presupun ca nu o mai intereseaza.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Multumesc mult =D> .
am 52 de ani.sunt angajat de pe data de 1 octombrie 1974.pana in 2001 am lucrat in grupa a doua de munca,iar dupa ce s-au luat grupele in cartea de munca mi s-a scris ca sunt incadrat in conditii deosebite de munca.anul acesta,pe 1 octombrie,am facut 35 de ani vechime cu tot cu armata si tot de la aceasta data am intrat in somaj tehnic.as dori sa stiu daca ma afecteaza somajul tehnic la pensie si care ar fi varsta si anul la care as putea iesi la pensie in aceste conditii.va multumesc
Precizati, va rog, cand ati satisfacut stagiul militar (perioada concreta).
Nu am cum sa-mi dau seama daca a fost inainte de 01.101974 sau ulterior acestei date si totul afecteaza atat stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa cat si reducerea varstei standard de pensionare, in cazul pensiei pentru limita de varsta.
De asemenea, precizati si data nasterii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
stagiu militar-22.06.1977-24.11.1978;
data nasterii:01.09.1957