Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Organism de urmarire si sanctionare pe baza ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Organism de urmarire si sanctionare pe baza reclamatiilor venite din partea cetatenilor

Buna ziua,

Problema cu care ma confrunt sunt parcarile ilegale astfel ca am gandit urmatoarea situatie care ar putea acoperi un spectru mai larg de ilegalitati.

Data fiind lipsa de reactie a cetatenilor Romaniei cu privire la ilegalitatile care au loc , ar putea fi infiintat un Organsim de preluare a sesizarilor cetatenilor bazat pe dovezi concrete iar in cazul in care acestea sunt rezolvate cu "Brio", cetateanul sa fie recompensat cu 5% din valoarea sanctiunii platite stimuland astfel cetateanul sa se implice.

In cazul meu, observ un autovehicul stationat ilegal intr-o zona nepermisa (gazon, trecere de pietoni, trotuar) , pot face un videofilm sau o poza cu numarul de inmatriculare si apoi o pot trimite la Politie. Politia vede dovada si aplica amenda. Sau pot filma un autovehicul care depaseste neregulamentar si trimit filmul la Politie.

De ce sa se procedeze astfel ? Este binestiut ca politia invita cetatenii sa se implice intrucat nu pot fi peste tot , tot timpul. Consider ca o astfel de situatie este una de genul win-win si ar avea un impact pozitiv major pentru societate.

Intrebarea mea este, cui trebuie sa ma adresez pentru a propune realizarea celor prezentate ?

Multumesc.
In alte state, de exemplu in Germania, acest sistem functioneaza. Daca opresti sau stionezi neregulamentar orice cetatean poate sesiza telefonic autoritatea locala si in 5 ... 10 minute persoana competenta se prezinta la locul faptei si constata contraventia. Persoana care a sesizat contraventia nu trebuie sa fie de fata. Insa trebuie ca aceasta sa poate fi identificata in cazul unei sesizari false si, bineinteles, sanctionata. Trebuie luate masuri pentru evitarea apelurilor false (prin identificare si amendare cu o suma care sa descurajeze respectiva persoana sa repete gestul.
Propunerea trebuie sa fie adresata Consiliului Local al localitatii de domiciliu.
Va urez succes.
ing. Ioan Ciobanu.
Si eu m-am gandit la asta , mi se pare o idee foarte buna mai ales in cazul celor care vin pe banda destinata virarii la dreapta sau la stanga iar apoi iti taie drumul si o iau in sens invers . Se intampla tot timpul la intersectia Valea Ialomitei cu Valea Oltului , stam acolo cuminti la rand ca sa facem stanga si toti nesimtitii o iau prin dreapta si fac apoi stanga obligandu-ne sa prindem mai multe semafoare . M-am intrebat mereu cum de nu-i vede chiar nimeni si de ce nu se monteaza camere de luat vederi la intersectii dupa care sa fie sanctionati ? Politia chiar nu are nici un interes sa aduca niste bani la buget si sa-i potoleasca pe idiotii astia ? X-(
Lixandraify a scris:

Si eu m-am gandit la asta , mi se pare o idee foarte buna mai ales in cazul celor care vin pe banda destinata virarii la dreapta sau la stanga iar apoi iti taie drumul si o iau in sens invers . Se intampla tot timpul la intersectia Valea Ialomitei cu Valea Oltului , stam acolo cuminti la rand ca sa facem stanga si toti nesimtitii o iau prin dreapta si fac apoi stanga obligandu-ne sa prindem mai multe semafoare . M-am intrebat mereu cum de nu-i vede chiar nimeni si de ce nu se monteaza camere de luat vederi la intersectii dupa care sa fie sanctionati ? Politia chiar nu are nici un interes sa aduca niste bani la buget si sa-i potoleasca pe idiotii astia ? X-(

interventie moderator

Postarea dvs. este off-topic. Nu am sters topicul dvs. pentru ca doresc o doresc sa lamuresc motivele pentru postarea dvs. nu se incadreaza in tema discutiei.
A fost pusa in discutie problema parcarilor neregulamentare. Sesizarea de catre cetateni a parcarilor neregulamentare este binevenita si am sustinot-o in postarea mea. In schimb, postarea dvs. se refera la nerespectarea de catre unii conducatori auto a normelor rutiere in circulatie. In asemenea situatie cetatenii ar putea sesiza abaterea de la normele de circulatie dar organele de politie nu au timpul necesar pentru constatarea contraventiei intrucat "faptasii" au parasit locul faptei. Asemenea abateri pot fi constatate de catre agentii de politie (daca se afla vreunul in zona) sau cu ajutorul camerelor video daca sunt montate in respectiva zona..
Daca o sa cititi mai atent o sa vedeti ca nu este vorba numai despre parcarile neregulamentare si nu inteleg de ce mi-ati raspuns acolo pentru ca nu dumitale ma adresam .
...si eu m-as bucura sa functioneze un astfel de "Organism" !
De exemplu sa va filmez pe dvs. traversand neregulamentar, apoi sa va vina prin Posta amenda...
Ce ziceti ? ... sunteti fara de pacat, daca tot ati ridicat piatra ? v-ati intrebat daca exista locuri de parcare ( cat de cat ) suficiente ? ati descoperit o "sursa" de venit ? 5% ?