Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la indemnizatia de somaj

Buna ziua. O persoana care este angajata la un SRL si i se desfiinteaza postul pe care este angajata are dreptul la indemnizatia de somaj daca in acelasi timp are si un PFI inregistrat la ANAF ?

Va multumesc
Ar trebui sa puneti intrebarea la ANOFM - Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă, email: anofm@anofm.ro , deoarece legea nu se refera la PFI cand permite cumulul indemnizatiei de somaj venituri din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta - 500 lei -.

Norme de aplicare a legii 76/2002
art.15
.....
(2) Prin activitati autorizate potrivit legii se intelege:
a) activitatile economice desfasurate de persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si/sau intreprinderi familiale conform legii;

b) exercitarea profesiilor liberale potrivit dispozitiilor legale speciale;
c) exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de catre zilieri;
d) activitati desfasurate de persoane fizice in urma carora se realizeaza venituri din agricultura, silvicultura sau piscicultura conform art. 71 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) activitati in urma carora se realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor conform art. 61 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.