Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... co, cm, demisie - toate in acelasi timp?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

co, cm, demisie - toate in acelasi timp?

Buna ziua,

As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Cum pot proceda ca si angajator, fara sa incalc legea in conditiile in care:
1. un angajat a intrat in concediu de odihna, cu o cerere prealabila de 24 h - fara sa astepte sa i se spuna cate zile de CO are dreptul, i se trimite acasa o instiintare prin care este anuntat ca are dreptul la un numar de X zile avand in vedere ca in timpul anului a avut un numar considerabil de absente nemotivate, dar care au fost platite de angajator;
2.acelasi angajat in momentul in care a primit aceasta instiintare s-a prezentat la sediul firmei cu un concediu medical - cod 585;
3.de retinut faptul ca in ziua in care s-a prezentat cu cererea pentru concediul de odihna s-a prezentat si cu cererea de demisie si cf legii ar trebui sa vina la serviciu 15 zile, dar acest preaviz a fost intrerupt de concediul medical;
4. stiu ca angajatului i se poate cere sa faca un set de analize in urma carora sa se ateste veridicitatea acelui concediu medical, dar..... medicul de medicina muncii este in concediu de odihna;
5. cum pot iesi din aceasta situatie ca si angajator, fara sa platesc acest concediu medical inainte de a fi verificat de medicul de medicia muncii fara sa incalc legea??
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra pentru a putea rezolva aceasta situatie fara precedent pentru firma la care lucrez!
1. cererea de concediu de odihna a fost aprobata ierarhic?? In mod normal trebuia intai sa fie aprobata si angajatul sa se asigure de aprobarea ei. daca nu a fost aprobata se poate considera ca a absentat nemotivta si puteti porni procedura de cerectare disciplinara.
Fiti insa atenta la continutuul instiintarii pe care i-ati treimis-o, daca din ea se poate deduce ca ati fi aprobat efectuarea concediului de odihna.

2. concediul medical va trebui sa il platiti; contestarea lui este un proces fara prea multe sanse de reusita.

3. concediul medical suspenda perioada de 15 zile de preaviz, ca urmare dupa terminarae C. med. persoana resp. va trebui sa efectueze in continuare nr de zile de preaviz ramase.
daca nu vine sa efectueze preavizul, va fi considerat absent nemotivat si puteti desface disciplinar contractul.

Din modul in care a procedat se deduce ca vrea sa plece de la firma fara sa mai efectueze preaviz (a cerut conc odihna, apoi a venit cu medical...) Probabil nu stie ca un concediu medical suspenda preavizul si crede ca nu va m,ai trebui sa vina la serviciu.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru ajutorul acordat, din pacate se pare ca singura solutie ar fi sa i se plateasca acel concediu medical pe care l-a adus in ziua in care ar fi trebuit sa se prezinte de fapt la serviciu. Singurul mod de a contesta un concediu medical vizat de medicul de familie este, se pare, Colegiul medicilor....
Despre absente nemotivate nu poate fi vorba deocamdata pentru ca dupa efectuarea zilelor de CO, s-a prezentat cu CM care inca nu s-a incheiat.
Se pare ca pana la urma angajatii pot face ceea ce doresc pt ca legea este de partea lor. Cine nu vrea sa munceasca isi ia concediu medical! Din experienta stiu ca nu este bine sa mintim pe sanatatea noastra!

Sa ne vedem cu bine!
3.de retinut faptul ca in ziua in care s-a prezentat cu cererea pentru concediul de odihna s-a prezentat si cu cererea de demisie si cf legii ar trebui sa vina la serviciu 15 zile

In acel moment trebuia sa plece in concediul de odihna doar dupa aprobarea cererii de catre conducere! A doua zi daca ati vazut ca nu s-a prezentat la servici trebuia sa-i trimiteti o instiintare prin care sa il informati ca se afla in posibilitatea de a se desface cim disciplinar. Nu trebuia sa lasati sa treaca zilele. Concediul medical trebuie platit si eventual sa recuperati banii dupa evaloarea de catre medicul de medicina muncii (dar va fi o lupta imposibila)

Nu ramane decat sa efectueze co sau sa desfaceti disciplinar(absente nemotivate) si sa platiti zilele de co pe care le mai are de efectuat
mona_piedra a scris:

1. un angajat a intrat in concediu de odihna, cu o cerere prealabila de 24 h - fara sa astepte sa i se spuna cate zile de CO are dreptul, i se trimite acasa o instiintare prin care este anuntat ca are dreptul la un numar de X zile avand in vedere ca in timpul anului a avut un numar considerabil de absente nemotivate, dar care au fost platite de angajator;

Se deduce ca acest angajat nu avea o programare prealabila sa efectueze co.
Daca a avut absente nemotivate platite, inseamna ca in pontaj nu aparea cu absente, deci dreptul la co este neafectat.

3.de retinut faptul ca in ziua in care s-a prezentat cu cererea pentru concediul de odihna s-a prezentat si cu cererea de demisie si cf legii ar trebui sa vina la serviciu 15 zile, dar acest preaviz a fost intrerupt de concediul medical;
4. stiu ca angajatului i se poate cere sa faca un set de analize in urma carora sa se ateste veridicitatea acelui concediu medical, dar..... medicul de medicina muncii este in concediu de odihna;

A crezut ca se "scoate" cu co sau cm in perioada preavizului. Dar nu a reusit.......