Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bilet de voie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bilet de voie

Este legal ca orele dintr-un bilet de voie sa fie trecute automat la cocediu fara salar?Eu ca angajat ce trebuie sa fac sa anulez decizia interna data de firma unde lucrez?Cui trebuie sa ma adresez?Multumesc!
Invoirea nu este acelasi lucru cu concediul fara plata, chiar daca poate avea aceleasi efecte.

In practica, in baza principiului libertatii de vointa a partilor contractante, fara a exista o reglementare legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu cu plata sau fara plata salariului.
Invoirea reprezinta aprobarea ce se acorda de catre angajator unui salariat de a lipsi de la programul normal de lucru pentru diverse motive.

Durata maxima a unei invoiri trebuie sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.