Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma cu activitatea suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma cu activitatea suspendata

o firma cu activitatea suspendata poate vinde un mijloc fix in perioada suspendarii activitatii?
Se poate vinde. Suspendarea se refera la interdictia obtinerii veniturilor din activitatea autorizata (caen), nu venituri din operatiuni conexe de administrare, conservare a patrimoniului.
multumesc
dar ce se intampla cu TVA-UL?cCEL CARE CUMPARA IL POATE DEDUCE? CEL CARE VINDE , AVAND ACTIVITATEA SUSPENDATA, ESTE SCOS DE LA PLATA TVA?
Cel care cumpara deduce tva, daca cumulativ: cel care vinde nu-i inactiv (desi este suspendat) si daca cel care vinde nu-i scos de la tva (din alte motive, contabilul stie); in plus depinde si care-i mijlocul fix vandut cu tva (exista limitari in privinta procentului).
Operatiunea necesita aplecarea peste problema a contabilului dvs.