Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN LIMBA ROMANA.
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN LIMBA ROMANA.

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.
Albert Schweitzer
Te iubesc si te voi iubi toata viata ,iar daca si dupa moarte oamenii iubesc , atunci te voi iubi pentru totdeauna.
Dante AligheriB-)
Ai invins ? Continua! Ai pierdut ? Continua! (Pierre de Coubertin)
Cunoaste-te pe tine insuti! (Platon)
Sa nu te certi cu oamenii mai mult decat cu tine insuti. (Lucian Blaga)
Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala! (Tudor Octavian)
Un simbol isi are evidenta sa. Un simbol care are nevoie de argumente nu e valabil. (Lucian Blaga)

Prostia inseamna sa faci acelasi lucru in mod repetat, asteptand rezultate diferite. (nu stiu cine)
Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )
Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine( Abraham Lincoln)
Soarta e o prapastie in care cadem numai daca privim prea mult in ea!
Lucian Blaga
8. Nu exista tortura mai nemarginita pentru om ca propriile ganduri.
John Webster
9. La sfarsitul fiecarei zile socoteste nu ceea ce altii au facut fata de tine, ci ceea ce tu ai facut fata de altii.
N. Iorga

Adevarul care ii face pe oameni liberi este in cea mai mare parte adevarul pe care oamenii n-ar vrea sa-l auda. Herbert Agar
Nu e atit de important ceea ce nu stiu oamenii, cit este de important ceea ce stiu atit de bine si nu este adevarat. Josh Billings
Cea mai obisnuita minciuna este aceea pe care ne-o spunem noua insine. Friedrich Nietzshe