Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN LIMBA ROMANA.
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN LIMBA ROMANA.

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.
Albert Schweitzer
Intrebat fiind ce e femeia, Emil Brumaru a raspuns: "Nu stiu, dar sunt multe!" (Emil Brumaru)

Femeile sunt pasionate de matematica. Isi impart varsta la 2, dubleaza pretul hainelor si adauga intotdeauna 5 ani la varsta prietenei cele mai bune. (Marcel Achard)
Lasa-ma singur: as vrea sa ma gandesc la tine!

Grigore Moisil

Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata !

Octavian Paler

Magda Staicu, Consultant fiscal
•Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid..
•Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci....!!!
•Prost nu e cel ce nu intelege unele lucruri, ci acela care le intelege pe toate pe dos.
•Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...
•Iubirea e un sarut furat, un zambet inocent, o imbratisare patimasa... si un suflet smuls din piept...
•Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
•Cand trei femei discuta, se numeste conversatie. Dupa ce una dintre ele pleaca, se numeste barfa.
•Curajul inseamna sa fii singurul care stie ca-ti este frica!
•Cel mai mare lucru pe care-l poţi face pentru un prieten nu este să-i dai din bogatiile tale, ci să i le scoti la iveala pe cele care sunt ascunse în el insusi. (Benjamin Disraeli)
•Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie inteligenta.
•Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieste ca si cand ar fi ultima zi pe pamant. Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai, cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait, cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca....iubeste-ti viata si mai ales prietenii...E cel mai de pret lucru.
•Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
•In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe - Nicolae Iorga
•Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca - Sf.Augustin
•Nici un om nu este numit om mare daca si-a pierdut sufletul de copil!
•Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste. - Maica Terezadel Calcutta
•O iubire care nu risca nimic, nu valoreaza nimic.
•Cu cat omul gandeste mai putin cu atat vorbeste mai mult.
•Nu te agita atat.lucrurile cele mai frumoase se intampla cand te astepti mai putin.
•O cale de a fi atent cu ceilalti este sa gandesti inainte de a vorbi.
•Lacrima este distilarea sufletului. Este cea mai profunda emotie a inimii umane exprimata in solutie chimica. Este un extract concentrat, este produsul final al caderilor si al suferintelor. Lacrimile adevarate nu sunt un camuflaj, ci sunt tabloul sufletului desenat pe panza emotiilor. Ele sunt portretul celor mai adanci aspiratii umane. - Dr.M.R.Haan
•Este mai bine sa dai gres incercand ceva decat sa excelezi in a nu face nimic;un diamant stirb este mai valoros decat o caramida perfecta.
•Daca stii sa vezi ceva bun in fiecare om, aproape toti vor sfarsi prin a vedea ceva bun si in tine. -Ben Carson
•Toate isi au vremea lor si fiecare lucru de sub ceruri isi are ceasul lui.
•Nu merita sa plangi pt nimeni...iar cei care merita nu te vor face sa plangi.
•Multe pers sunt in viata ta, dar numai cateva lasa urme in inima ta...
•Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea viata cineva pt prietenii sai.
•Decat sa inseli sinceritatea unui om mai bine paraseste-l!
•Prietenii sunt ca pepenii verzi, trebuie sa incerci 50 pana dai de unul bun. -Gay du Biquac
•Prietenul adevarat este acela care te sfatuieste spre bine, nu acela care iti lauda nebuniile. -A. Pan
•Cauta sa devii un om mai bun si asigurate ca stii cine esti tu inainte de a cunoaste pe cineva si a astepta ca acea pers sa stie cine esti.
•Viata nu reprezinta nimic fara prietenie.
•Dintre toate comorile pe care perintii le pot lasa copiilor, nu e nici unul mai de pret decat un frate;e un prieten dat de natura, un prieten caruia nimeni altul nu-i poate tine locul si pe care o data pierdut nimeni nu-l poate inlocui. -Plutarh
•Am cerut putere si viata mi-a dat dificultati pt a ma face puternic
am cerut intelepciune si viata mi-a dat probleme ca sa le pot rezolva
am cerut sa pot sa zbor si viata mi-a dat obstacole ca sa le pot depasi
am cerut iubire si viata mi-a dat oameni pe care sa-i ajut in problemele lor
am cerut favoruri si viata mi-a dat potential
nu am primit nimic din ce am vrut, dar am primit tot ce aveam nevoie.

•Daca vrei sa fii fericit o clipa razbuna-te;daca vrei sa fii fericit o viata iarta!
•Ai grija de gandurile tale pentru ca se vor transforma in vorbe.
Ai grija de vorbele tale pentru ca se vor transforma in fapte.
Ai grija de faptele tale pentru ca se vor transforma in obiceiuri.
Ai grija de obiceiurile tale pentru ca vor fi caracterul tau...
Ai grija de caracterul tau pentru ca el va influenta destinul tau...viata ta. Frank Outlaw

•Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea. (Georges Brassens)
•Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decit sa fii pesimist si sa ai dreptate. (Jack Penn)
•Toata lumea se plinge ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica. (La Rochefoucauld)
•Munca in echipa presupune in primul rind sa-ti pierzi jumatate din timp explicindu-le celorlalti de ce nu au dreptate. (George Wolinski)
•Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune. (proverb turc)
•Povara acestei lumi este prea grea pentru ca vreun om sa o poata purta, iar suferinta Universului prea cruda pentru o singura inima... - Oscar Wilde
•Parlamentarul nu este decat un infractor de rand care face legi in perioada cand nu sta in inchisoare pentru vreo crima de drept comun - Mark Twain
•Singuratatea nu te invata ca esti singur, ci singurul -Cioran
•Lanturile scalviei leaga doar mainile: mintea este cea care elibereaza omul -Franz Grellpazzer
•Daca crezi ca educatie e scumpa asteapta sa vezi cat te va costa ignoranta ta.
•Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe - Constantin Brancusi
•Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata Noi trecem prin timp - G.Ibraileanu
•Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta -(N.Iorga)
•Daca pentru o clipa Dumnezeu mi-ar darui o bucatica de viata probabil nu as spune tot ce gandesc,insa in mod sigur as gandi tot ceea ce zic. -(Marquez)
•Poti asculta cuvintele dar nu te increde decat in fapte -(Balzac)
•Sufletul sa-ti fie ca gandul,gandul ca vorba si vorba ca fapta! -(I.Slavici)
•Hotararea este ptr spirit ceea ce este apa pt corp -(J.Fowles)
•Viata poate fi inteleasa doar prinvind inapoi dar trebuie traita privind inainte.
•Viata e ca o ploaie de sentimente...niciodata nu poti sti care picatura iti va atinge sufletul.
•Nu exista oameni rai sau oameni buni exista doar oameni - (Iorga)
•Am vazut si-mi dau seama ca oamenii pot fi minunati si fericiti fara sa piarda capacitatea de a trai pe pamint. Nu vreau si nu pot sa cred ca raul este o stare normala a oamenilor, si totusi ei toti isi bat joc de aceasta credinta a mea. (Visul unui om ridicol - Dostoievski)
•Dragostea nu reprezinta decat drumul care duce la cucerire(apoi, totul se va ineca in obishnuinta). Se sfarseste lupta shi urmeaza supunerea. Se duce farmecul necunoscutului, necunoscutul devine pe zi ce trece mai cunoscut shi dragostea va fi roasa de repetitie, obisnuinta, saturatie... (Mihail Drumes - "Invitatie la vals")
•Norocul nu umbla taras, ci zboara pe aripi iuti si-ti iese, cand ii vine randul, fara de veste, in cale; degeaba il cauti cand nu il gasesti; degeaba fugi cand el alearga dupa tine; norocul tau e numai al tau si, chiar daca nu l-ai cunoaste tu pe el, te cunoaste el pe tine si nu te paraseste - Slavici
•Nimic nu e departe cand iubesti. - Eliade, Sarpele
•Vulturilor li se intampla sa zboare mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor ridica niciodata pana la nori. - Krilov, Orel i kuri
•Totul se transforma, nimic nu piere. - Ovidiu, Metamorphoseon libri
•A pleca inseamna a muri putin. - Haraucourt, Rondel de ramas bun
•Cine nu spera, nu dispera. - Seneca, Medeea
•PARADOXUL VREMURILOR NOASTRE IN ISTORIE ESTE CA AVEM CLADIRI MAI MARI, DAR SUFLETE MAI MICI. - OCTAVIAN PALER
•Inceputurile au un farmec aparte.
•Nu exista multe lucruri atat de frumoase ca recunoasterea faptului ca esti obiectul iubirii cuiva,pt ca daca nu esti pe deplin convins ca poti fi iubit,atunci poate fi ca o onoare,pe care o primesti fara a sti exact ce ai facut ca sa o meriti -(Allain de Botton)
•Trebuie sa stim exact cand se incheie o etapa din viata noastra .daca te incapatanezi sa ramai mai mult decat e necesar,pierzi bucuria de a trai si sensul vietii. - (P. Coelho)
•Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte - Michael Levin
•Putem fi tratati josnic, dar nimeni nu ne poate injosii.
•Omul este o fiinta cu o singura aripa de aceea nu putem zbura decat in doi.
•Nu as putea crede intr-un Dumnezeu care nu stie sa danseze -(Nietzsche)
•Fara muzica viata ar fi o greseala -(Nietzsche)
•Exista momente inevitabile de fericire care ne intrerup viata..ele nu au loc insa fara motiv.
•Dream as if u live forever...live as if u die today.
•Have we changed our hopes for fears and our dreams for plans?
•In life creativity rulez the day.
•Nu exista replica atat de usturatoare ca dispretul tacut.
•Cartile te silesc sa iti pierzi inteligent timpul; si totusi aceasta pierdere inteligenta nu e mai putin absurda prin faptul ca te consuma si te instraineaza - Eliade
•Cel mai mare rau pe care-l poate face oamenilor soarta este de a-i face nevolnici si ambitiosi - Vouvenargues
•Cine nu cade nu se poate inalta -(L.Blaga)
•Toti oamenii sunt trecatori dar nu toti trecatorii oameni.
•Asteptarea ne da iluzia ca facem ceva asteptand, cand, de fapt, nu facem altceva decat să murim suportabil, putin cate putin. ("Viaţa pe un peron"- Octavian Paler)
•Pasiunea este ruina judecatorului. - Delavrancea
•Cinstea e bogatia saracului si nobletea bogatului; saracului ii da credit, bogatului simpatie..
•Povara acestei lumi este prea grea pentru ca vreun om sa o poata purta, iar suferinta Universului prea cruda pentru o singura inima... - Oscar Wilde
•Parlamentarul nu este decat un infractor de rand care face legi in perioada cand nu sta in inchisoare pentru vreo crima de drept comun - Mark Twain
•"Singuratatea nu te invata ca esti singur, ci singurul" -Cioran
•"Lanturile scalviei leaga doar mainile: mintea este cea care elibereaza omul" -Franz Grellpazzer
•"Daca crezi ca educatie e scumpa asteapta sa vezi cat te va costa ignoranta ta "
•"Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe" -Constantin Brancusi
•"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata Noi trecem prin timp" -G.Ibraileanu
•"Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta"-(N.Iorga)
•"Daca ptr o clipa Dumnezeu mi-ar darui o bucatica de viata probabil nu as spune tot ce gandesc,insa in mod sigur as gandi tot ceea ce zic."-(Marquez)
•"Poti asculta cuvintele dar nu te increde decat in fapte"-(Balzac)
•Sufletul sa-ti fie ca gandul,gandul ca vorba si vorba ca fapta! - (I.Slavici)
•'Hotararea este pt spirit ceea ce este apa pt corp' -(J.Kowles)
•'Viata poate fi inteleasa doar prinvind inapoi dar trebuie traita privind inainte'
•'Viata e ca o ploaie de sentimente...niciodata nu poti sti care picatura iti va atinge sufletul'
•"Nu exista oameni rai sau oameni buni exista doar oameni" -(Iorga)
•"Am vazut si-mi dau seama ca oamenii pot fi minunati si fericiti fara sa piarda capacitatea de a trai pe pamint. Nu vreau si nu pot sa cred ca raul este o stare normala a oamenilor, si totusi ei toti isi bat joc de aceasta credinta a mea."(Visul unui om ridicol-Dostoievski)
•"Dragostea nu reprezinta decat drumul care duce la cucerire(apoi, totul se va ineca in obishnuinta). Se sfarseste lupta shi urmeaza supunerea. Se duce farmecul necunoscutului, necunoscutul devine pe zi ce trece mai cunoscut shi dragostea va fi roasa de repetitie, obisnuinta, saturatie..." (Mihail Drumes - "Invitatie la vals")
•"Norocul nu umbla taras, ci zboara pe aripi iuti si-ti iese, cand ii vine randul, fara de veste, in cale; degeaba il cauti cand nu il gasesti; degeaba fugi cand el alearga dupa tine; norocul tau e numai al tau si, chiar daca nu l-ai cunoaste tu pe el, te cunoaste el pe tine si nu te paraseste" - Slavici
•"Nimic nu e departe cand iubesti." - Eliade,
•"Vulturilor li se intampla sa zboare mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor ridica niciodata pana la nori." - Krilov, Orel i kuri
•"Totul se transforma, nimic nu piere."
•"A pleca inseamna a muri putin."
•"Cine nu spera, nu dispera." - Seneca, Medeea
•"PARADOXUL VREMURILOR NOASTRE IN ISTORIE ESTE CA AVEM CLADIRI MAI MARI, DAR SUFLETE MAI MICI." - OCTAVIAN PALER
•'Inceputurile au un farmec aparte'
•'Nu exista multe lucruri atat de frumoase ca recunoasterea faptului ca esti obiectul iubirii cuiva,pt ca daca nu esti pe deplin convins ca poti fi iubit,atunci poate fi ca o onoare,pe care o primesti fara a sti exact ce ai facut ca sa o meriti' -(Allain De Botton)
•'Trebuie sa stim exact cand se incheie o etapa din viata noastra .daca te incapatanezi sa ramai mai mult decat e necesar,pierzi bucuria de a trai si sensul vietii'. -(P. Coelho)
•"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte" -Michael Levin
•"Putem fi tratati josnic, dar nimeni nu ne poate injosii"
•"Omul este o fiinta cu o singura aripa de aceea nu putem zbura decat in doi"
•Nu as putea crede intr-un Dumnezeu care nu stie sa danseze -(Nietzsche)
•"Fara muzica viata ar fi o greseala" -(Nietzsche)
•"Exista momente inevitabile de fericire care ne intrerup viata..ele nu au loc insa fara motiv"
•"Dream as if u live forever...live as if u die today"
•"Have we changed our hopes for fears and our dreams for plans?"
•"In life creativity rulez the day"
•"Nu exista replica atat de usturatoare ca dispretul tacut" - Montaigne
•"Cartile te silesc sa iti pierzi inteligent timpul; si totusi aceasta pierdere inteligenta nu e mai putin absurda prin faptul ca te consuma si te instraineaza" -Eliade
•"Cel mai mare rau pe care-l poate face oamenilor soarta este de a-i face nevolnici si ambitiosi" -Vouvenargues
•"Cine nu cade nu se poate inalta"-(L.Blaga)
•"Toti oamenii sunt trecatori dar nu toti trecatorii oameni."
•"Asteptarea ne da iluzia ca facem ceva asteptand, cand, de fapt, nu facem altceva decat să murim suportabil, putin cate putin." ("Viaţa pe un peron", Octavian Paler)
•Pasiunea este ruina judecatorului. - Delavrancea
•Cinstea e bogatia saracului si nobletea bogatului; saracului ii da credit, bogatului simpatie...
•Cand cineva va putea scrie cu un cub de gheatza pe soare inseamna ca te va iubi mai mult ca mine.
•Traiesteti viata fara frica, ataca obstacolele din calea ta si demonstreaza ca le poti suporta.
Nu exista fericire de care sa -ti amintesti fara tristete

Octavian Paler
A minti nu implica sensul tagaduirii adevarului, nici al neafirmarii lui. Sensul minciunii noastre este sufletesc (T.Arghezi).

Nu te minti singur. Cel care se minte pe sine si-si pleaca urechea la propriile sale minciuni ajunge sa nu mai deosebeasca adevarul nici in el, nici in jurul lui, sa nu mai aiba respect nici pentru sine nici pentru ceilalti (A.P.Cehov).

Poti minti cu gura, dar cu expresia pe care o ai in acel moment se spune intotdeauna adevarul (F.W.Nietzsche).

:closedtopic: :)
Postarile pot continua aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
:bow:
trope_doi, utilizator