Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot toaleta/scurta/taia, legal, crengile coniferului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot toaleta/scurta/taia, legal, crengile coniferului vecinului, care se extind peste terenul meu?

Va salut.

Crengile bradului vecinului, cu trunchiul aflat la aprox. 1,5m de gardul dintre proprietati, au crescut intr-atat incat se lovesc destul de tare de casa mea (distanta de gard aprox 2,5m, casa are peste 100 de ani) atunci cand bate vantul, in special de marginea acoperisului. In plus, in jgheab se aduna foarte multe ace care, de cateva ori, au dus la infundarea burlanului. Nu mai vorbesc de ceea ce se aduna pe sol, tot timpul anului am partea aceea de curte plina de ace uscate si alte resturi. Pe mine, personal, nu ma deranjeaza sa matur portiunea respectiva, dar parintii mei si-au pus in cap sa cheme un amic si sa toaleteze bradul, prin scurtarea crengilor care ating casa.

Va rog sa-mi spuneti daca se pot executa aceste operatiuni in mod legal, sustinute de lege in totalitate? Din cate am cautat pe acest forum si pe net, am descoperit art. 613 Codul Civil, punctul (3): Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său. Sa inteleg ca sunt acoperit de acest Cod, in demersul nostru? Poate vecinul sa emita pretentii sau vreo interdictie asupra toaletarii bradului, in portiunea care se intinde peste terenul nostru?

cris2d2 a scris:

[...]am descoperit art. 613 Codul Civil, punctul (3): Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.

Corect!

Inainte de a demara operatiunea:
1) faceti poze
2) notificati in scris (prin posta cu confirmare de primire sau prin executor judecatoresc) vecinul cu privire la art.613 C.c. cu cele 3 alin. si il rugati sa taie el crengile (poate are preferinta la elagaj si emondaj, fiind conifer este mai sensibil si sa nu va impute ceva)