avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensie

Pe data de 20.11.2015 mi-a fost emisa decizia de pensionare pe caz de boala de catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Pana la data de 18.01.2016 mi-am strans documentele necesare conform anexei 15 la legea pensionarii si am depus dosarul.
Conform legislatiei in vigoare, de la ce data decurg drepturile de pensionare, 20.11.2015 sau 18.01.2016?
Decizia mea este cu 18.01.2016.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:50, 27 Februarie 2016
20.11.2015
18.01.2016

Beneficiati de la 20.11.2015 numai daca depuneti dosarul impreuna cu incetarea CIM in termen de 30 de zile de la data emiterii deciziei de incadrare in grad de invaliditate.


Legea 263/2010

ART. 104

(3) In functie de elementele specifice fiecarei categorii de pensie, pensiile se acorda si de la o alta data, dupa cum urmeaza:

a).......................................................................................de la data incetarii calitatii de asigurat
...............................................................daca cererea a fost inregistrata in termen de 30 de zile de la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca, in situatia pensiei de invaliditate acordate persoanei care, la data emiterii deciziei medicale, are calitatea de asigurat;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Articol desfacere contract simomagda simomagda Un salariat se afla in perioada de preaviz,concediere colectiva.Se imbolnaveste si este in concediu medical cu propunere de pensionare incapacitate de munca ... (vezi toată discuția)
Depunerea dosarului de pensionare stelyan stelyan buna ziua...as dori un raspuns la o intrebare daca sunteti amabili....sotia s/a pensionat medical incepind cu data de 24-01-2011.....dar pentru a depune ... (vezi toată discuția)
Plata anticipata cas suprapusa cu decizia de pensionare de boala adilamax adilamax Am vechime in munca 34 ani ,sant actualmente internat in spital ,am platit anticipat 12 luni cas sa am contributia completa (35ani). Vreu sa inaintez dosarul ... (vezi toată discuția)