Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensie

Pe data de 20.11.2015 mi-a fost emisa decizia de pensionare pe caz de boala de catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Pana la data de 18.01.2016 mi-am strans documentele necesare conform anexei 15 la legea pensionarii si am depus dosarul.
Conform legislatiei in vigoare, de la ce data decurg drepturile de pensionare, 20.11.2015 sau 18.01.2016?
Decizia mea este cu 18.01.2016.
Va multumesc.

Beneficiati de la 20.11.2015 numai daca depuneti dosarul impreuna cu incetarea CIM in termen de 30 de zile de la data emiterii deciziei de incadrare in grad de invaliditate.

Legea 263/2010

ART. 104

(3) In functie de elementele specifice fiecarei categorii de pensie, pensiile se acorda si de la o alta data, dupa cum urmeaza:

a).......................................................................................de la data incetarii calitatii de asigurat
...............................................................daca cererea a fost inregistrata in termen de 30 de zile de la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca, in situatia pensiei de invaliditate acordate persoanei care, la data emiterii deciziei medicale, are calitatea de asigurat;