avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale decizie plata accesorii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

decizie plata accesorii

Am primit in ianuarie 2016,o adresa dela AJFP prin care m-i se cere sa achit o suma de 103 lei ca plata accesorii ,pentru ca zic ei nu am platit diferente de impzit in anii 2003-2006,in urma declaratiilor de venit global.Au trecut aproape 10 ani.Nu am primit nici o notificare ca as fi dator.Ce sa fac?Imi poate spune cineva?
Cel mai recent răspuns: adellantecom , utilizator 18:18, 27 Februarie 2016
Buna ziua,
Daca sunteti nelamurit, va trebui sa mergeti sa va explice ei. Accesoriile sunt penalitati de intarziere si dobanzi...dar debitul? daca este asa de vechi, (de peste 5 ani) ar trebui sa fie prescris. Trebuie sa vedeti ce reprezinta acel debit dupa care se cer accesoriile...mai ales ca pana acum in 31 martie anul curent, daca achitati puteti beneficia de reducerea accesoriilor.
multumesc!...debitul zic ei provine din diferente dela declaratii de venit global din anii 2003-2006....eu din 2006 sunt mutat din acel oras....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa anaf Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, in balanta la imp pe venit am suma de 19691 iar in fisa am 19853. Este corect sa fac NC: 4418=4481 162 LEI MULTUMESC (vezi toată discuția)
Suma accesorii de plata pentru cass dariad dariad Sotul meu a primit o decizie de plata sub forma de suma accesorii de plata pentru CASS constand din dobanzi si penalitati pentru perioada 01.01.1998 - ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere BeniaminCodescu BeniaminCodescu Buna ziua! institutia la care lucrez are un contract de concesiune din 2012 pentru un teren de 10ha. Primaria locala de la care s-a concesiunat terenul, vine ... (vezi toată discuția)