Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie Suspect Evaziune Fiscala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie Suspect Evaziune Fiscala

Buna ziua
Am primit un A4 in posta intitulat Citatie privind Dosar Evaziune Fiscala. Urmeaza sa ma prezint luni la ora 9 la Serviciul de Investigare Infractiuni Economice in calitatea de SUSPECT;

Ce ma poate intreba agentul care m-a somat?
Ce se poate intampla (worst case scenario) ?
La ce sa ma astept ?

Mentionez urmatoarele:
Sunt asociat si administrator la 2 firme (SRL-uri, Neplatitoare de TVA).
- Prima sunt unic asociat (100%) si administrator - ma ocup cu constructia de site-uri;
- La cea de-a doua sunt asociat (50%) si administrator;

La prima firma Datorez anaf-ului 15.360 lei impozite si taxe de aproximativ 12 luni din cauza lipsei de capital. Cred ca acest fapt ma incadreaza in legea 241/2005 Art. 6 si cred ca mi se aplica Art. 10 al. 1) 'Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.'

Ce reprezinta sanctiune administrativa, amenda? Care este minimul si maximul acestei amenzi?

Ce efect se exercita asupra celei de-a doua societati?

Va multumesc.
Dacă faptele sunt recente nu se poate aplica amenda administrativa.
Dacă sunteți vinovata veți fi trimis în judecata.
E posibil sa nu va retina și sa nu se ceara arestarea preventiva.

De întrebat va întreabă despre ce ați făcut și cum.
Faptele sunt recente. Nu am reusit sa achit din motivul ca nu am avut de unde. In maxim 90 de zile pot ajunge la 0 cu restantele catre anaf.

Din suma de 15.979 lei - 4000 sunt reprezentati de o amenda din partea anafului emisa in data de 09.09.2015. Amenda reprezinta o contraventie prevazuta la art 219, alin. 1 lit. p din OG. 92.2003 republicata: "retinerea si nevarsarea in totalitate, de catre platitorii obligatiilor fiscale, a sumelor reprezentand impozite si contributii cu retinere la sursa, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni;"

In data de 17.09.2015 - am achitat 5000 lei anaf-ului;
In data de 09.12.2015 - mi s-a intocmit de catre ANAF un proces-verbal (pe care l-am primit in data de 18.01.2016) de constatare al insovabilitatii cu urmatoarele obligatii:

Impozit salarii - Debit: 901 Lei (2015.04.25)
Impozit venit microintreprinderi - Debit: 475 Lei (2015.01.25)
Venituri din amenzi - Debit: 4000 Lei (2015.09.14)
CAS angajator - Debit: 4462 Lei (2014.12.22)
CAS asigurati - Debit: 1284 Lei (2015.03.25)
Contributie asigurare accidente munca si boli profesionale - Debit: 62 Lei (2014.12.22)
Somaj angajator - Debit: 122 lei (2014.12.22)
Somaj asigurati - Debit: 64 Lei (2015.03.25)
Fond garantare - Debit: 72 Lei (2014.12.22)
Sanatate angajator - Debit: 1469 Lei (2014.12.22)
Sanatate asigurati - Debit: 824 Lei (2015.03.25)
Concedii si indemnizatii - Debit: 239 Lei (2014.12.22)

Total Debit: 13996 Lei
Dobanzi: 1200 Lei
Penalitati de intarziere: 783 Lei;

Din ce imi dau eu seama, in afara de amenda (4000 lei) am de dat urgent: 9996 Lei

Din experienta dumneavoastra mi se poate permite o perioada de 90 zile astfel incat sa am timp sa-mi pun toata contabilitatea la punct si sa-mi achiti debitele restante sau ma leaga?

Cum se procedeaza? Este in interesul lor sa isi recupereze debitul sau sa cheltuie prin a ma trimite in instanta (inchisoare) ?

De asemenea toata suma pe care o datorez anaf-ului o am de recuperat de la un client. Din cauza lipsei de bani inca nu am initiat demersurile legale prin tribunal pentru a-mi recupera de la client sumele datorate;
JustinV, utilizator
La termenul ptr.care ati fost citat vi se vor aduce la cunostinta invnuirile precum si drepturile pe care le aveti ca suspect.Putin probabil sa va retina si sa solicite arestarea preventiva.Ar fi bine sa mergeti insotit de un avocat.
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa luati URGENT legatura cu un avocat si sa nu dati nicio declaratie decat in prezenta sa.
Doar un avocat va poate explica fiecare detaliu dupa ce studiaza inscrisurile si afla de la dumneavoastra TOATA SITUATIA REALA DE FAPT.
In ideea in care in mai putin de 48 de ore nu am cum sa fac rost de un avocat care sa ma insoteasca, la prezentarea la termen in fata organuluide politie cf art. 83 din NCPP mi se va face prezentarea calitatii de suspect, incadrarea faptei pentru care sunt suspectat si drepturile procesuale.

Am inteles cum ca, "in vederea demonstrarii indeplinirii acestor obligatii, organele de urmarire penala incheie un proces-verbal ce atesta faptul ca suspectului i s-au prezentat toate aceste aspecte"

Exista posibilitatea sa mi se permita un ragaz de 2 saptamani pentru a-mi gasi un reprezentant legal si pentru prezenta actele in fata aceluiasi organ?