Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... renovare - ore de liniste
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

renovare - ore de liniste

Buna ziua,

voi renova un apartament si am anuntat printr-un afis la avizier. Administratorul a afisat si el un anunt prin care zice ca orele de liniste hotarate de comitet sunt 21-8 si 14-17 in timpul saptamanii iar ca in weekend programul de liniste este permanent.
Va rog sa ma sfatuiti daca aceste ore sunt cele prevazute de lege si daca efectuez lucrari in weekend pot fi atacat in vre-un fel de asociatie sau autoritati.

Cu stima,
Dragos
Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice

Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Asociatia de proprietari isi poate alege un interval de liniste asa cum au considerat proprietarii in adunarea generala sau prin decizie a comitetului executiv.

De preferat ar fi ca acest program sa fie respectat, asta-i viata la comun la bloc!

Sunt convins ca si dvoastra ati fi deranjat daca altcineva s-ar apuca sa sparga gresia/faianta la 9.30 seara.

Aveti posibilitatea sa desfasurati lucrari mai putin zgomotoase in intervalul de liniste, o vopsitorie sau zugraveala nu presupune un nivel de zgomot care sa deranjeze, iar restul de lucrari mai zgomotoase le puteti face in restul timpului.
De exemplu, puteti vopsi si la 4 dimineata!:)
multumesc pentru raspuns.
Eram interesat indeosebi de weekend si daca asociatia are puterea de a ma opri din a face lucrari in weekend.
evident ca voi respecta orele de liniste dar decizia de a nu lucra in weekend mi se pare abuziva si vreau sa stiu daca are vre-un temei legal. Am cativa vecini mai dificili, sunt convins ca in ciuda oricarui efort vor face plangeri si vreau sa stiu cum sa le fac fata.
Asociatia nu poate aplica sanctiuni pecuniare iar politia chiar daca este chemata de niste vecini cu urechi mai sensibile nu poate da sanctiuni decat in conformitate cu prevederile legii.

Iar cum legea prevede niste intervale de timp dar fara a preciza zilele saptamanii se intelege ca va puteti desfasura activitatea de renovare si in weekend, bineinteles cu respectarea intervalelor de liniste respective.

Daca ii intrebi pe fiecare daca la randul lor au respectat programul de liniste atunci cand si-au renovat locuintele veti constata ca toti au fost niste sfinti care "nici usturoi n-au mancat si nici gura nu le-a mirosit"!
La fel si cu transportul mobilei sau al materialelor cu liftul, absolut toti le-au carat in spinare pe scari!

Asociatia nu are puterea sa va opreasca din lucrari in weekend, cel mult sa va trimita politia pe cap, dar atata timp cat respectati programul de somnic nu au ce sa va faca!;)

cyan, moderator
cyan a scris:

Asociatia de proprietari isi poate alege un interval de liniste asa cum au considerat proprietarii in adunarea generala sau prin decizie a comitetului executiv.

1-Asociatia de proprietari nu poate dispune masuri contrare legii in vigoare,respectiv L nr 61/1991
2-
Sunt convins ca si dvoastra ati fi deranjat daca altcineva s-ar apuca sa sparga gresia/faianta la 9.30 seara

La fel de deranjant este si zgomotul generat de taierea/fasonarea gresiei/faiantei

@dragosm28
In astfel de situatii este de preferat de discutat cu proprietarii invecinati proprietatii dv,sa inteleaga ca executati remedieri,imbunatatiri,care implica si zgomote
Viata la bloc uneori poate fi un chin,conteaza mult intelegerea si toleranta
Sunt locatari imuni la zgomote sau altii de diferite varste sau cu diferite afectiuni care asculta programe radio/tv la intensitati sonore peste limita decentei
Dupa cum este deranjant zgomotul produs de tocatul vinetelor sau al nucilor-necesitate care nu deranjeaza gospodina care are interesul produsului final,la fel este deranjant zgomotul cauzat de spargerea si taierea gresiei/faiantei,executarea canalelor pentru pozarea instalatiei electrice,etc
Sunt interventii la apartament care trebuiesc executate pentru a asigura siguranta -atat a apartamentului respectiv cat si a acelora invecinate
Conteaza foarte mult inclusiv materialul din care este edificata constructia,daca este beton se realizeaza zgomot mai mare decat in cazul constructiilor realizate din caramida
Ne-am confruntat de curand in condminiu cu astfel de situatie,in care s-a demonstrat lipsa de intelegere din partea vecinilor,mai mult rautatea acestora
A fost executat silit un apartament cu 2 camere ,iar adjudecatarul a fost obligat sa execute lucrarile aferente pentru utilizare spatiu cu destinatia de locuinta
A anuntat la 01.10.2015 ca urmeaza sa realizeze simpla igienizare=zugraveli,vopsit tocarie geamuri/usi
Desi la prima vedere apartamentul nu arata adevarata situatie,instalatia electrica nu era functionala,instalatia+caloriferele erau nefunctionale,instalatia sanitara nefunctionala
Proprietarul a fost nevoit sa dezafecteze faianta,sa inlocuiasca instalatiile sanitara +electrica,comunicand o perioada de 2-3 saptamani de lucru din care 1 saptamana in care se va face zgomot pentru indepartare faianta,inlocuit instalatie sanitara
Vecinii ,majoritatea in varsta sau reticenti la orice fel de zgomote,au fost de acord,dar cu respectarea programului de liniste
Noul proprietar a incheiat contract de executie lucrari cu termen concret,dar executantul zilnic era obligat in timpul programului de lucru sa intrerupa activitatile ca sa explice vecinilor de ce trebuie sa sparga faianta,de ce trebuie sa inlocuiasca instalatia electrica
Noul proprietar a realizat ceea ce a adjudecat numai dupa ce executase o parte din lucrarile planificate
Practic apartamentul era racordat la energie electrica ,dar instalatia era nefunctionala lumini/prize,fiind imposibila detectarea deficientei pentru ca instalatia era pozata cu banda de aluminiu direct in pereti
S-a ajuns la situatia extrema in care au fost sparte geamurile nou instalate cu borcane cu apa sau caramizi
A fost sesizata politia care informata oficial in prealabil de adjudecatar a precizat concret dreptul proprietarului sa execute reparatii cu respectarea programului de liniste prevazut de L nr 61/1991 si a celorlate dispoziti referitoare la eventuale autorizari
Adjudecatarul nu a intervenit asupra peretilor
Cand a fost vorba sa se slefuiasca vechile usi in vederea vopsirii,vecinii au facut galagie ca ei nu inteleg pentru ce atata zgomot cand ei nu au vopsit in casa din 1970
Dar,pentru ca asa este in bloc,locatarii nu au permis executarea de lucrari -orice fel de lucrari cu sau fara zgomot de ex in zile cu sarbatori religioase
Locatarii au reclamat la politie,la inspectoratul de stat in constructii,la primarie
Toate autoritatile au confirmat respectarea dispozitiilor in vigoare si au dat mana libera executantului sa lucreze cu respectarea programului de liniste
Termenul contractual a expirat de mult,executantul initial a refuzat sa continuie lucrarile sa prelungeasca contractul ,a fost adus alt executant
Acum dupa ce noul proprietar a finalizat lucrarile,majoritatea vecinilor fac coada la usa lui sa vada ce a facut in casa,sa il roage sa ii "imprumute" meseriasul sa ii schimbe o lustra,o baterie,priza ,etc...
Totul tine de intelegere si de toleranta

@ynocentta multumesc pentru raspunsul dvs.

am facut tot posibilul sa ma inteleg cu vorba buna, insa sunt unii oameni care refuza orice fel de discutie, intelegere si vor "numa ca ei". Nu se poate in cazul unei renovari sa se lucreze doar in timpul saptamanii si "cu zgomote mari doar intre 12-14, cand sunt oamenii de veghe".

Stiu ca asociatia/comitetul nu are niciun proces verbal care sa ateste decizia conform careia au decis orele de liniste 21-8 si 14-17 in timpul saptamanii, cu atat mai putin ca in weekend programul de liniste este permanent. Cu toate acestea am fost de acord sa respect programul din timpul saptamanii dar nu a fost de ajuns, nu exista intelegere.

Vreau sa stiu la ce sa ma astept, ce anume pot face vecinii rau intentionati(plangeri, reclamatii legale care aduc dupa sine amenzi, intarzieri in terminarea lucrarii) ca sa stiu cum ma pregatesc.