Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Un cetatean moldovean poate intra in Romania fara ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Un cetatean moldovean poate intra in Romania fara invitatie?

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti si mie daca un cetatean al Republicii Moldova poate intra in Romania fara invitatie. Eu acum un an i-am facut invitatie pentru o luna prin notariat. Aceea persoana are viza de sogiorno in Italia, unde lucreaza. Acum m-am trezit cu aceea persoana in Romania, insa de data asta eu nu i-am facut invitatie. Ea mi-a sus ca are viza de sogiorno si ca desi este cetatean moldovean poate intra si iesi oricand din Romania. Este adevarat? Eu va intreb caci imi este frica sa nu fii facut vreo ilegalitate in numele meu si eu habar sa nu am. Cum as putea sa aflu si cui sa ma adresez sa vad daca este in regula sau nu?
Va multumesc
Va puteti adresa Directiei Pasapoarte.
[ link extern ] /
Sau va puteti adresa Autoritatii pentru straini

Autoritatea pentru straini Bucuresti
Adresa: str. Luigi Cazavillan 11, sect. 1, Bucuresti
Telefoane: 021-311.17.06; Fax: 021-311.17.07
B-)