Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Valoare facturi in lei pragul de 100 mii euro
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Valoare facturi in lei pragul de 100 mii euro

Buna ziua.
Stiu ca din anul acesta 2016 s a marit plafonul la 100 mii euro pentru SRL (in loc de 65 mii euro). Daca depasim aceasta suma trecem ca platitori de tva.
Intrebarea mea este. In valoare de cati lei trebuie sa dau facturi pentru a nu trece ca platitor de TVA?
Stiu ca inainte era vorba de ca valoarea euro 3.38 lei (ca in momentul aderarii romaniei la ue)
Incepand cu anul acest la cat este stabilit euro pentru cei 100 mii euro?
Pentru a deveni platitor de TVA suma a ramas de 65000 euro la cursul de la data aderarii, rotunjit la urmatoarea mie, adica 220000 lei (art 310 alin 1 din Codul Fiscal). Modificarea referitoare la 100000 euro se refera numai la trecerea de la impozitul pe venitul microintreprinderilor la impozitul pe profit.
Nu mai inteleg nimic. Deci eu daca dau facturi de pana in 220000 lei valoare raman ca platitor pe venit micro, adica cei 3% si nu am nici o treaba cu tva ul.
Daca depasesc in valoarea facturilor emise 220000 sunt obligat sa pun in pretul produselor mele si tva si platesc tot 3% din valoarea fact? Iar daca depasesc 100 mii euro facturi date, in loc de 3% v oi plati 16% impozit pe profit si pretul produselor mele v or avea si TVA?
Va rog sa ma lamuriti ca sunt in ceata :(
Daca depasiti 220000 lei deveniti platitor de TVA. Impozitul pe venitul microintreprinderilor ramane valabil pana cand atingeti 100000 euro si se aplica la valoarea fara TVA a facturilor. Toate calculele (inclusiv pentru cifra de afaceri) se fac la valori fara TVA.
Cand depasiti 100000 euro sunteti deja platitor de TVA (de cand ati depasit 220000 lei) si deveniti platitor de impozit pe profit.
Ok, abia acum m am lamurit si eu si va multumesc foarte mult.
Inca o intrebare si termin :)
Valoarea la cei 100000 euro cat reprezinta in lei. La cat v a fi cotat euro cand se face conversia in lei?
Pentru cei 100000 euro se considera cursul BNR de la 31.12 a anului precedent (art 47 lit c pt venituri realizate in anul precedent, respectiv art 52 alin 1 si 2 pentru trecerea la profit in cursul anului).