Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plafon cifra de afaceri pentru microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plafon cifra de afaceri pentru microintreprinderi

Buna seara, am o nelamurire legata de noile modificari ale codului fiscal pentru anul 2016, mai exact fac referire la plafonul cifrei de afaceri, dupa cum se stie inainte era 65.000 euro, iar ulterior citisem ca acesta a fost marit pana la suma de 100.000 de euro. Insa am o incertitudine deoarece am citit cateva articole, iar intr-unul era 65.000, in altul 100.000. Ma intereseaza doarece firma la care lucrez acum este neplatitoare de TVA.
Va multumesc.
Pentru a deveni platitor de TVA suma a ramas de 65000 euro la cursul de la data aderarii, rotunjit la urmatoarea mie, adica 220000 lei (art 310 alin 1 din Codul Fiscal). Modificarea referitoare la 100000 euro se refera numai la trecerea de la impozitul pe venitul microintreprinderilor la impozitul pe profit (art 47 lit c din Codul Fiscal).
deci, pentru microintreprinderile neplatitoare de TVA, impozitate pe venit, plafonul cifrei de afaceri este echivalentul a 65.000euro, iar pentru cele neplatitoare de TVA, impozitate pe profit plafonul cifrei de afaceri este echivalentul a 100.000euro. Este corect?
Nu. Sunt doua plafoane distincte, care se aplica pentru toata lumea. O microintreprindere neplatitoare de TVA devine platitoare de TVA cand depaseste 220000 lei, dar ramane microintreprindere. Dupa care ajunge la 100000 euro si nu mai e microintreprindere ci plateste impozit pe profit.