avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plafon cifra de afaceri pentru microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plafon cifra de afaceri pentru microintreprinderi

Buna seara, am o nelamurire legata de noile modificari ale codului fiscal pentru anul 2016, mai exact fac referire la plafonul cifrei de afaceri, dupa cum se stie inainte era 65.000 euro, iar ulterior citisem ca acesta a fost marit pana la suma de 100.000 de euro. Insa am o incertitudine deoarece am citit cateva articole, iar intr-unul era 65.000, in altul 100.000. Ma intereseaza doarece firma la care lucrez acum este neplatitoare de TVA.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: annaenamcro , utilizator 13:43, 8 Martie 2016
Pentru a deveni platitor de TVA suma a ramas de 65000 euro la cursul de la data aderarii, rotunjit la urmatoarea mie, adica 220000 lei (art 310 alin 1 din Codul Fiscal). Modificarea referitoare la 100000 euro se refera numai la trecerea de la impozitul pe venitul microintreprinderilor la impozitul pe profit (art 47 lit c din Codul Fiscal).
deci, pentru microintreprinderile neplatitoare de TVA, impozitate pe venit, plafonul cifrei de afaceri este echivalentul a 65.000euro, iar pentru cele neplatitoare de TVA, impozitate pe profit plafonul cifrei de afaceri este echivalentul a 100.000euro. Este corect?
Nu. Sunt doua plafoane distincte, care se aplica pentru toata lumea. O microintreprindere neplatitoare de TVA devine platitoare de TVA cand depaseste 220000 lei, dar ramane microintreprindere. Dupa care ajunge la 100000 euro si nu mai e microintreprindere ci plateste impozit pe profit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare facturi in lei pragul de 100 mii euro lArmAr lArmAr Buna ziua. Stiu ca din anul acesta 2016 s a marit plafonul la 100 mii euro pentru SRL (in loc de 65 mii euro). Daca depasim aceasta suma trecem ca platitori ... (vezi toată discuția)
Valoare plafon tva in 2016? ionela.avon ionela.avon plafon tva buna ziua am inteles ca s a modificat plafonul pt tva in anul 2016 in anul 2015 era 220000 lei ~ 65000 euro anul acesta cat este ? (vezi toată discuția)
Plafon impozit pe profit RodiZ RodiZ Conform legislatiei, o microintreprindere trece de la plata impozitului pe venit la cel pe profit dupa atingerea pragului de 65000 eur cifra de afaceri sau ... (vezi toată discuția)