Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunare generala Asociatie de Proprietari-IMPUTERNICIRI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunare generala Asociatie de Proprietari-IMPUTERNICIRI

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
este vreun articol in legea 230/2007 sau in Instructiunile de aplicare ale ei, care specifica numarul imputernicirilor date de diversi vecini -proprietari unuia si acelasi alt proprietar ca sa-i reprezinte la Adunarea Generala ?
Nu m-am mai confruntat cu acest aspect de cand sunt presedinta, dar s-ar putea ca anul acesta sa fie cazul !
Va multumesc !
Legea 230/2007 prevede:
Art.25.
c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;
Legiuitorul cand a dispus prevederea legala nu a avut in vedere situatiile anormale la care se poate ajunge
Sunt multe adunari generale unde un numar infim de participanti prezinta fiecare 10-20 de imputerniciri de la terti care fie ,datorita programului personal sau profesional nu pot participa,
din cauze medicale sau de varsta inaintata sau chiar din partea acelora care nu inteleg ,refuza sa se implice in activitatea si viata asociatiei de proprietari
Sunt cazuri de adunari generale in care un numar mic de participanti cu un numar de imputerniciri care uneori frizeaza bunul simt ,hotarasc masuri care afecteaza de regula financiar pe toti proprietarii
Comitetul executiv poate decide numarul de imputerniciri care pot fi acordate in favoarea unui proprietar in vederea reprezentarii intereselor la adunarea generala

Multumesc, nu va fi cazul Asociatiei noastre, dar remarca este utila, pentru ca si eu stiu o multime de Asociatii unde cam totul este brambura...
Aici trebuie multa intelepciune.
Cineva care are 10 imputerniciri nu poate vota dupa capul lui in numele celor 10 pentru ca asta ar fi curata manipulare.

Noua lege care e in dezbatere prevede ca un locatar poate reprezenta maxim inca o alta persoana. Fireste, trebuie sa asteptam noua lege. Pana atunci sa actionam in spiritul ei.

Oricum, la o adunare generala e bine sa voteze strict persoanele prezente care isi afirma vointa proprie. Acele imputerniciri pot fi utilizate doar pentru cvorum.
La modul general,amvirdan, cvorumul tocmai asta are ca scop, sa ia niste hotarari fiind o majoritate, nu ne intalnim acolo doar sa ne dam binete si impartim bomboane( ceea ce eu chiar fac !). Multumesc pentru grija si precizari, ma repet, noi suntem o asociatie model, dar acum sunt inghesuita de alte probleme si nu am mai avut timp sa consult legea, de aceea am pus intrebarea aici. Nu neg ca imi si face placere sa mai intalnesc cate un consultant !
Sper ca noua lege ce este in dezbatere sa nu apara cu toate articolele, unele pur si simplu aberante, care vor naste razmerite intre vecini.