Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pe salariu in contul excutorului
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pe salariu in contul excutorului

Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din poprire vor fi incasati in contul avocatului care a instituit executarea silita, desi poprirea este ceruta de o firma de recuperare. Totodata, acesta a cerut angajatorului meu sa ii fie pus la dispozitie contul bancar in care mi se livreaza banii, desi angajatorul mi-a oprit deja din salariu suma respectiva. E ok ca se intampla asa?
Poprirea se instituie de catre un executor judecatoresc, nicidecum de avocat, cel dintai fiind oblicat sa puna la dispozitie tertului poprit (angajatorului) un cont pentru consemnarea sumei.
Solicitarea contului unde vi se vireaza diferenta de bani are ca scop evitarea dublarii popririi din salariu.
Buna ziua.

Banca a infiintat poprire pe toate veniturile mele, adica nu mai primesc nici macar un leu din salariul pentru care muncesc o luna intreaga. Care este valoarea maxima pe care o poate opri banca in cntul popririi?

Multumesc!
Dacă poprirea se face direct la sursă(angajator), Banca nu are dreptul să vă mai poprească nici 1 ban din diferența de salariu.
Dar cardul va fi blocat până la plata integrală a creanței.
Mergeți la casieria băncii și solicitați în numerar diferența de bani, că prin card nu veți mai putea scoate nimic.
Dar cât are banca voie sa oprească? Mi-Au comunicat doar suma totala ce trebuie recuperata, nu au zis cât va fi suma poprita lunar.
100% are voie să poprească banca, cu excepția banilor care reprezintă salariu sau pensie.
În rest orice alt venit este poprit 100%.