Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instrainare bunuri fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instrainare bunuri fara succesiune

Buna ziua
In urma decesului mamei mele, am ramas ca mostenitori ai unui apartament si o masina - tatal meu, eu si fratele meu
Tatal meu poate instraina sau ceda partea sa din mostenire, sau doar cota sa parte din apartament, fara acordul meu si al fratelui meu?
Mentionez ca nu am initiat procedura de succesiune
Multumesc
In lipsa unui certificat de mostenitor emis in urma dezbaterii succesorale care sa-i ateste calitatea de mostenitor si cota parte ce-i revine din masa succesorala nu poate instraina ceva ce nu are inca in patrimoniu.
Daca din apartamentul in cauza detine o cota-parte in calitate de coproprietar si nu de mostenitor poate dispune de cota sa parte.
nu se poate instraina nimic decat dupa dezbaterea succesiunii. Mergeti la notariat si demarati dezbaterea succesiunii.