avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii avize necesare exploatare forestiera
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii avize necesare exploatare forestiera

buna,
vreau sa incep sa lucrez pe o firma nou infiintata cu codul 0220 - Expoatare forestiera.
Stie cineva de ce avize si autorizatii am nevoie pentru a putea lucra pe acest cod caen, si eventual alte detalii ?

va multumesc anticipat.
Cu stima,
adina
Va recomand sa cititi urmatoarele reglementari referitoare la ce doriti dvs sa faceti :
*

Legea nr. 46/2008 (Codul silvic);
*

Legea nr. 427/2004 (controlul circulaţiei materialului lemnos şi al instalaţiilor de transformat lemn rotund);
*

Legea nr. 31/2000 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice;
*

OG nr. 96/1998 privind reglementarea regimului silvic şi administrarea fondului forestier;
*

HG nr. 2293/2004 privind gestionarea deşeurilor rezultate în urma procesului de obţinere a materialelor lemnoase;
*

OG nr. 11/2004 privind producerea, comercializarea şi utilizarea materialelor forestiere de reproducere;
*

Legea nr. 82/1991 a contabilităţii, republicată;
*

Legea nr. 137/1995 privind protecţia mediului, republicată;
*

Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată;
*

OG nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare;
*

OG nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, aprobată prin Legea nr. 174/2004;
*

Legea nr. 18/1991 privind fondul funciar, republicată;
*

Legea nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole şi forestiere;
*

HG nr. 85/2004 pentru aprobarea Regulamentului de vânzare a masei lemnoase de către deţinătorii de fond forestier proprietate publică, către agenţii economici;
*

OG nr.59/2000 privind circulaţia juridică a terenurilor cu destinaţie forestieră;
*

Legea nr. 103/1996 privind fondul cinegetic si protecţia vânatului;
*

Legea nr. 141/1999, de aprobare a OG nr. 96/1998 privind reglementarea regimului silvic si administrarea fondului forestier;
*

OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor aprobată prin legea nr. 180/2002, cu modificările ulterioare;
*

HG nr. 155/2002 privind aprobarea conţinutului-cadru al studiului pentru fundamentarea înfiinţării perdelelor forestiere de protecţie;
*

OUG nr. 59/2000 privind Statutul personalului silvic;
*

Ordinul MAPDR nr. 729/29.07.2005 pentru aprobarea Metodologiei de atestare a experţilor care certifică, din punct de vedere tehnic, calitatea lucrărilor de amenajare a pădurilor şi a studiilor de transformare a păşunilor împădurite şi a Metodologiei de atestare a şefilor de proiect pentru lucrări de amenajare a pădurilor şi studii de transformare a păşunilor împădurite;
*

Ordinul MAPDR nr. 639/14.07.2005 pentru aprobarea Metodologiei de autorizare a unităţilor specializate să elaboreze amenajamente silvice, studii sumare de amenajare şi studii de transformare a păşunilor împădurite;
*

Ordinul MAPDR nr. 217/15.04.2005 pentru înlocuirea anexei nr. 1 la O MAPDR nr. 257/2004 privind componenţa Comisiei de atestare a agenţilor economici în activitatea de exploatare forestieră şi aprobarea Regulamentului privind organizarea şi funcţionarea Comisiei de atestare a agenţilor economici în activitatea de exploatare forestieră;
*

Ordinul MAPDR nr. 392/01.06.2005 pentru modificarea art. 1 din O MAPDR nr. 391/2003 privind predarea spre exploatare a masei lemnoase din fondul forestier proprietate publică a statului, care face obiectul vânzării de către Regia Naţională a Pădurilor, cu modificările ulterioare;
*

Ordinul MAPDR nr. 203/11.04.2005 pentru aprobarea preţurilor de referinţă pentru anul 2005, pe baza cărora se stabileşte contravaloarea materialelor lemnoase care nu se găsesc, la a cărei plată este obligat contravenientul în cazurile de aplicare a sancţiunilor prevăzute de art. 4 alin (1) lit. g) din Hotărârea Guvernului nr. 996 din 27 august 2008 pentru aprobarea Normelor referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund;
*

Ordinul MAPDR nr. 758/18.10. 2004 pentru aprobarea Normelor tehnice privind confecţionarea dispozitivelor de marcat materialul lemnos rotund, cioplit sau ecarisat şi folosirea acestor dispozitive;
*

Ordinul MAPDR nr. 545/07.09.2004 (nr. 367/27.09.2004 MAI) privind Condiţiile şi Regulamentul de autorizare a administraţiei pieţelor, târgurilor, oboarelor, a burselor de mărfuri şi altele asemenea, pentru comercializarea materialelor lemnoase;
*

Ordinul MAPDR nr. 616/23.08.2004 privind aprobarea Normei tehnice pentru punerea în valoare şi exploatarea exemplarelor de cireş din arboretele de amestec;
*

Ordinul MAPDR nr. 547/03.08.2004 privind stabilirea suprafeţelor din fondul forestier naţional exceptate de la reconstituirea dreptului de proprietate pe vechile amplasamente;
*

Ordinul MAPDR nr. 280/26.04.2004 pentru aprobarea modelului şi conţinutului de formular de cazier tehnic de exploatare a masei lemnoase.



referitor la exploatarea forestiera am si eu o intrebare, cine trebuie sa imi dea autoriyatia de functionare????
Ocolul Silvic???sau Primaria???
Va rog din tot sufletul sa imi dati si mie un raspuns.
#-o
OCOLUL SILVIC, TREBUIE SA DE-A AUTORIZATIA DE EXPLOATARE, IN CARE ESTE SPECIFICAT CANTITATEA CARE TREBUIE EXPLOATATA , IN CE ua TREBUIE SA TAI SI FELUL TAIERI.ESTE VALABILA NUMAI CCA 2 LUNI.
eu vreau sa incep o activitate de taiere....de ce autorizatii am nevoie ca sa pot incepe. asta dupa ce am obtinut autorizatia de construire! va multumesc!
pt un atelier de debitare material lemnos ai nevoie de o Autorizatie de mediu obtinuta de la o Agentie de mediu.

Alte discuții în legătură

Declaratia "sumal" ?? ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cine are obligatia de a intocmi declaratia \"SUMAL\"si actul normativ care o prevede, daca exista asa ceva. (vezi toată discuția)
Legislatie pt srl prelucrarea primara a lemnului(debitare busteni) rusudan rusudan Am un atelier de debitat busteni si sunt intersat sa aflu de unde pot face rost de legislatia in domeniu.(Debitare, comercializare,transport, achizitie) (vezi toată discuția)
Contructie in padure (extravilan)? george.79 george.79 Buna ziua, Am o nelamurire... As dori sa construiesc o cabana mica de vacanta, din lemn, fara fundatie permanenta (pe piloni din lemn) in padure ... (vezi toată discuția)