Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare

Buna dimineata!Intrebare: care este termenul legal, in care trebuie sa prezint decizia de pensionare, pe care o primesc de la CJP la serviciul de resurse umane?Am inteles ca termenul de 5 zile se refera la incheierea raporturilor de munca de la depunerea deciziei.
Multumesc!
Legea nu prevede un astfel de termen.

Insa constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.