Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lamuriri privind legea 448
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lamuriri privind legea 448

de program redus stiam,am si stat o anumita perioada la program redus de 4 ore ,dar asa vrea sa stiu imi sunt sau nu diminuate drepturile salariale si care lege sau ordonanta face referire la acest mod de calcul sa-i pot explica celui care imi calculeaza salariul ,ca orcum nici nu stie si nici nu-l intereseaza nu e in cauza.multumesc
Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
Art. 83. — (1) Persoanele cu handicap aflate in cautarea unui loc de munca sau incadrate in munca beneficiaza de urmatoarele drepturi:
a) cursuri de formare profesionala;
b) adaptare rezonabila la locul de munca;
c) consiliere in perioada prealabila angajarii si pe parcursul angajarii, precum si in perioada de proba, din partea unui consilier specializat in medierea muncii;
d) o perioada de proba la angajare, platita, de cel putin 45 de zile lucratoare;
e) un preaviz platit, de minimum 30 de zile lucratoare, acordat la desfacerea contractului individual de munca din initiativa angajatorului pentru motive neimputabile acestuia;
f) posibilitatea de a lucra mai putin de 8 ore pe zi, in conditiile legii, in cazul in care beneficiaza de recomandarea comisiei de evaluare in acest sens;
g) scutirea de plata impozitului pe salariu.
se pare ca nu am fost destul de explicita in ceea ce priveste aceasta lege.fiul meu are grad de handicap grav ,eu lucrez si c/form art.12 alin.1 lit c,la cerere beneficiez de program redus,intrebare: imi sunt sau nu diminuate drepturile salariale,sau cel putin la ce forum sa ma adresez.multumesc
ART. 12

(1) Persoana care are în îngrijire, supraveghere şi întreţinere un copil cu handicap beneficiază, după caz, de următoarele drepturi:c) program de lucru redus la 4 ore pentru părintele care are în îngrijire copilul cu handicap grav sau accentuat, până la împlinirea de către acesta a vârstei de 18 ani, la solicitarea părintelui;
Parerea mea este ca intervin modificari in privinta drepturilor salariale pe cale le obtineti in sensul diminuarii lor proportional cu timpul lucrat.
In schimb veti benficia de scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii, precum si alte facilitati care nu tin de relatia de munca cu angajatorul.
lulita a scris:

se pare ca nu am fost destul de explicita in ceea ce priveste aceasta lege.fiul meu are grad de handicap grav ,eu lucrez si c/form art.12 alin.1 lit c,la cerere beneficiez de program redus,intrebare: imi sunt sau nu diminuate drepturile salariale,sau cel putin la ce forum sa ma adresez.multumesc

:offtopic: Interventie moderator
Daca v-ati decis sa deschideti un topic nou, aveti grija ca titlul sau sa fie scris citet si sa reflecte pe cât posibil subiectul abordat..... din titlu topicului nu reiese anul legii pentru care solicitati detalii.
Daca topicul se refera la o problema, oferiti cat mai multe detalii despre aceasta si nu asteptati ca ceilalti utilizatori sa va ceara detaliile.
Este mai bine sa oferiti detalii in plus decat in minus.
din luna oct.2007 am beneficiat la cerere reducere timp de lucru 4 ore ,c/form legii 447/2006 si modificarile ulterioare din 14.03.2007,doream sa stiu daca mi-a fost acordat sau nu salariul corect.am fost platita jumatate din salar,fiul meu are certificat de handicap grad grav din anul 2005 ,din cate am citit in legislatie am dreptul si la deducere suplimentara ,dar si aici s-a gresit in calcul salariului.nu ma pot prezenta in fata sefilor fara sa am informatiile corecte pentru a le cere explicatii.persoana care se ocupa de calocul salariilor nu ma ajuta in nici unh fel la aceasta problema,ba mai mult am tot felul de alte proibleme datorita faptului ca am avcut si concedii medicale pentru ingrijire copi (acest drept il am pana la implinirea varstei de 18 ani a fiului meu),nu eu am ales sa fie bolnav,orcum nu am intelegere din partea angajatorului,petrecem destul timp prin centre de recuperare unde suntem prinsi intr-un anumit program ptr a nu avansa boala.nu pot renunta la servici ramanand doar cu indemnizatia pe care o primeste fiul meu si pensia alimentara .multumesc.am un salar de 820 lei ,vechime in munca 17 %,doi copii in intretinere (din care unul are certificat grad handicap grav)iar salarul pe care l-am luat net ,a fost de 450,mi-a fost sau nu calculat corect salarul ?in unele citate gasite pe net am gasit ca drepturile salariale nu trebuiau diminuate,dar fara alte explicatii.daca se poate sa primesc mai multe lamuriri.