avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare studenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare studenti

As fi interesata sa stiu ce facilitati acorda statul unei firme (imm) care angajeaza studenti. Am cautat pe internet dar informatiile sunt din ani trecuti. As vrea sa-mi indice cineva un site recent, daca se poate.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:20, 20 Martie 2016
1. Potrivit Legii nr. 72/2007, angajatorul care încadrează în muncă elevi şi studenţi pe perioada vacanţelor beneficiază, pentru fiecare elev şi student, de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare, prevăzut de Legea nr. 76/2002

Perioada maximă de acordare a stimulentului financiar este de 60 de zile lucrătoare într-un an calendaristic.

2. Conform Legii 76/2002, pentru fiecare absolvent incadrat in munca, angajatorii vor primi urmatoarele sume:
- 500 lei, pentru absolventii ciclului inferior al liceului sau ai scolilor de arte si meserii;

- 600 lei, pentru absolventii de invatamant secundar superior sau invatamant postliceal;

- 750 lei, pentru absolventii de invatamant superior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absolventa de master 2014 (fara dizertatie) intru in categoria de absolventa 2014? Mariuca1234 Mariuca1234 In iulie 2014 am finalizat masterul insa nu mi-am prezentat lucrarea de dizertatie, urmand sa fac acest lucru in februarie 2015. Pe listele finale de la ... (vezi toată discuția)
Somaj caniculesei caniculesei Buna ziua! Va ros sa im spuneti daca pentru un absolvent al anului 2012 se poate beneficia de subventie? Multumesc! (vezi toată discuția)
Subventia pt angajatori claudiaivan claudiaivan Un proaspat absolvent de facultate trebuie sa fie angajat din somaj pt ca angajatorul sa beneficieze de subventia de 750 lei? (vezi toată discuția)