Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare studenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare studenti

As fi interesata sa stiu ce facilitati acorda statul unei firme (imm) care angajeaza studenti. Am cautat pe internet dar informatiile sunt din ani trecuti. As vrea sa-mi indice cineva un site recent, daca se poate.
1. Potrivit Legii nr. 72/2007, angajatorul care încadrează în muncă elevi şi studenţi pe perioada vacanţelor beneficiază, pentru fiecare elev şi student, de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare, prevăzut de Legea nr. 76/2002

Perioada maximă de acordare a stimulentului financiar este de 60 de zile lucrătoare într-un an calendaristic.

2. Conform Legii 76/2002, pentru fiecare absolvent incadrat in munca, angajatorii vor primi urmatoarele sume:
- 500 lei, pentru absolventii ciclului inferior al liceului sau ai scolilor de arte si meserii;

- 600 lei, pentru absolventii de invatamant secundar superior sau invatamant postliceal;

- 750 lei, pentru absolventii de invatamant superior.