Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Clauza abuziva
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Clauza abuziva

Multe contracte de la banci pentru imprumuturi contin clauza de reziliere unilaterala a contractului iar recuperarea creditului se face la alta dobanda mai mare. Este abuziva aceasta clauza din contract?
Nu este abuziva, intrucat daca debitorul nu achita, trebuie sa existe o cale pentru creditor sa iasa din contract.
Dobanda penalizatoare este abuziva daca este excesiv de mare, la modul 0,5-1% pe zi de intarziere.
Altfel, nu este abuziva.