Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pt.însotitor cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pt.însotitor cu handicap

Nu înteleg de ce pers.cu handicap din Romania ,nu au aceleasi drepturi . La 1 dec.1915, a fost majorata indemnizatia de însotitor cu 25%,dar,nu pt.toata lumea cu handicap grav. Cei care primesc ca mine,indemnizatia prin Casa de pensii nu au beneficiat de majorare. Suntem toti din Romania . Si eu si sotul meu ,avem handicap grav,cu însotitor dar el are cu 272 roni mai mult ca mine. Ce este de facut ?
S-a majorat cu 25% indemnizatia platita de primarii persoanelor cu handicap grav care nu si-au angajat asistent personal si salariile asistentilor personali, nu indemnizatiile si alte drepturi primite pe cupon, la posta, de la DGASPC.