Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Prelungire valabilitate permis de portarma
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Prelungire valabilitate permis de portarma

Valabilitatea permisului de portarma seria C expira dupa cinci ani. In vederea prelungirii valabilitatii acestuia si in conformitate cu dispozitiile art. 25 alin.(1),(2) si (3) din Legea 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor actualizata la zi, sunt obligat de catre Seviciul de arme si munitii de care apartin, sa efectuez un curs pe linie de arme si munitii, obligatie pe care o au dupa cum se specifica la art. 25 din legea mai sus mentionata , doar persoanele care solicita eliberarea unui permis de arma si nu prelungirea valabilitatii acestuia. In art. 25 alin.(3) se specifica urmatoarele:
- Valabilitatea permisului de arma se prelungeste de catre autoritatea competenta pentru o perioada de 5 ani,daca titularul indeplineste conditiile prevazute la art.14 alin. (1) lit.c) f) h) si i) si prezinta dovada efectuarii unei sedinte de tragere anual, intr-un poligon autorizat.
- La art 14 alin.(1) lit.c) f) h) si i), legea nu ma obliga sa efectuez nici un curs pe linie de arme si munitie.
Poate cineva sa-mi explice de ce in lege se specifica un lucru si autoritatile ma obliga la altceva. Multumesc anticipat!
Salut, sunt interesat cum ai facut pana la urma, pentru ca nici eu nu stiu. Putem lua legatura ? adresa mea de email : preda_horatiu@yahoo.com