Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog putin ajutor.......
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog putin ajutor.......

Buna ziua! As dori niste informatii cu privire la urmatoarele aspecte. Am primit in baza legii 10 un teren in natura(mostenit) unde si acum sun amplasate 4 garaje metalice(demontabile) ale unor cetateni care pana in luna ianuarie ac
plateau chirie la primarie. Ce trebuie sa fac si ce acte imi mai trebuie sa ma duc sa ii instintez pe cei de acolo ca ori sa plateasca chirie ori cumpara terenul ori sa il paraseasca deoarece eu platesc impozit de la inceputul anului pe el. Am fost la un topograf sa depun actele sa imi faca cf dar si ala ma minte de vreo 5 luni si i-am dat si jumate de suma avans.
Pot sa le cer chirie retroactiv deoarece ei stiu ca terenul este dat si nici nu se sinchisec sa miste in vreun fel.Primaria nu trebuia sa le puna in vedere? Nici nu stiu cine sunt cei cu garajele deoarece ele au fost concesionate de unii care apoi l-eau vandut actualilor proprietari..Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturiva multumesc mult!!
in primul rand, va trebui sa verificati la primarie daca acele persoane nu platesc in continuare la primarie avand contracte in derulare, si, pe cat posibil, sa incercati sa identificati acele persoane ( sa obtineti si copii dupa contracte).
Apoi, avand numele acestora si adresele, evident, ii veti notifica, printr-un avocat, cerandu-le, intr-un anume termen, fie sa incheie cu dvs. noi contracte de inchiriere, fie sa elibereze terenul dvs.
Acum , toate bune si frumoase, insa vedeti daca si dvs. sunteti in legalitate, cand vorbiti cu avocatul, aratati-i toate actele pe care le detineti si in baza carora spuneti ca sunteti proprietar; totodata, va trebui sa intabulati cat mai repede acel teren.
Prin Dispozitia data in baza Legii nr. 10/2001 si prin PV de punere in posesie a terenului retrocedat, organul administrativ trebuia sa aduca la cunostinta chiriasilor acest fapt, sa comunice un exemplar din aceste inscrisuri si chiriasilor aducand acestora la cunostinta faptul ca toate contractele de inchiriere au incetat de drept, prin revendicarea terenului de catre dv.
Astfel, dv. trebuie sa notificati pe detinatorii actuali conform prevederilor Legii nr. 10/2001 cu privire la incheierea cu dv. a unor contracte de inchiriere, iar in cazul in care acestia nu va raspund sau refuza incheierea contractului, aveti la indemana o actiune in evacuare solicitand totodata si demolarea/ridicarea garajelor demontabile pe cheltuiala posesorilor, pentru lipsa de titlu. ;)
cora2006 a scris:

Prin Dispozitia data in baza Legii nr. 10/2001 si prin PV de punere in posesie a terenului retrocedat, organul administrativ trebuia sa aduca la cunostinta chiriasilor acest fapt, sa comunice un exemplar din aceste inscrisuri si chiriasilor aducand acestora la cunostinta faptul ca toate contractele de inchiriere au incetat de drept, prin revendicarea terenului de catre dv.
Astfel, dv. trebuie sa notificati pe detinatorii actuali conform prevederilor Legii nr. 10/2001 cu privire la incheierea cu dv. a unor contracte de inchiriere, iar in cazul in care acestia nu va raspund sau refuza incheierea contractului, aveti la indemana o actiune in evacuare solicitand totodata si demolarea/ridicarea garajelor demontabile pe cheltuiala posesorilor, pentru lipsa de titlu. ;)

Exact acesta este traseul pe care il aveti de urmat . Cora va spus cum nu se poate mai bine!
SUCCES!
:)
Notificati acei detinatori de garaje, fie prin executor judecatoresc, fie printr-un avocat.
Si le dati un termen sa-si ridice acele constructii.
In caz de refuz, na adresati instantei de judecata solicitand avacuarea acestora, ridicarea constructiilor respective, plata chiriei pe acel spatiu pentru perioada cat nu ati putut sa intrati in posesia lui si sa-l folositi sau daune morale.
Rodica Ciobanu, Avocat
va multumesc mult de tot!!!