Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA nou-ianuarie 2016, ce suma se plateste CAS?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA nou-ianuarie 2016, ce suma se plateste CAS?

Buna ziua,
Am innfintat un PFA in luna ianuarie 2016, pentru care platesc taxele si impozitele in sistem real.
Am primit decizia de plata trimestriala,dar incompleta.
Adica sunt calculate sumele de plata doar pentru impozit si CASS.
CASS-ul cand se calculeaza ? Ca de platit , stim, cf. codului fiscal , trimestrial la fel ca celelalte taxe.
Mentionez ca am depus declaratia 600 si am optat pentru contributia individuala de 10,5%.
Ajutati-ma sa inteleg daca este doar o problema a finantelor de care apartin, sau este o problema la nivel national.
Vreau sa platesc dar nu stiu ce suma...
Multumesc.#-o-#-o#-o#-o
Va referiti,probabil, la CAS.Daca ati depus Declaratia 600 in termen de 30 zile de la inceperea activitatii,ati depus si Declaratia 220 unde ati estimat venitul net anual mediu de minim 938 lei/luna,trebuia sa primiti si Decizia cu platile anticipate pentru CAS pe anul 2016.Poate vine dupa ce trece primul termen de plata,adica azi 25 martie.