avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA nou-ianuarie 2016, ce suma se plateste CAS?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA nou-ianuarie 2016, ce suma se plateste CAS?

Buna ziua,
Am innfintat un PFA in luna ianuarie 2016, pentru care platesc taxele si impozitele in sistem real.
Am primit decizia de plata trimestriala,dar incompleta.
Adica sunt calculate sumele de plata doar pentru impozit si CASS.
CASS-ul cand se calculeaza ? Ca de platit , stim, cf. codului fiscal , trimestrial la fel ca celelalte taxe.
Mentionez ca am depus declaratia 600 si am optat pentru contributia individuala de 10,5%.
Ajutati-ma sa inteleg daca este doar o problema a finantelor de care apartin, sau este o problema la nivel national.
Vreau sa platesc dar nu stiu ce suma...
Multumesc.#-o-#-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 11:08, 25 Martie 2016
Va referiti,probabil, la CAS.Daca ati depus Declaratia 600 in termen de 30 zile de la inceperea activitatii,ati depus si Declaratia 220 unde ati estimat venitul net anual mediu de minim 938 lei/luna,trebuia sa primiti si Decizia cu platile anticipate pentru CAS pe anul 2016.Poate vine dupa ce trece primul termen de plata,adica azi 25 martie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cas si cass pt. venituri din activitati independente stefanelul stefanelul Buna ziua, Sunt o persoana fizica neautorizata care obtin venituri din activitati independente pe baza unui contract de prestari servicii de publicitate pe ... (vezi toată discuția)
Declaratie 220 alex_element alex_element Buna seara, Conform prevederilor Codului Fiscal, care au modificat statutul intermediarilor in asigurari, in Ianuarie 2016 am fost nevoit sa infiintez un PFI ... (vezi toată discuția)
Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)