Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aparitia in COR a meseriei si in M.O., fara a fi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aparitia in COR a meseriei si in M.O., fara a fi aplicata

A aparut in COR meseria "registrator medical in anatomie patologica" cu codul 334402, in M.O. 892/2015 a fost publicat Ordinul nr. 2196/513/2015 al M.M si al INS, care a intrat in vigoare 28.11.2015.
Realitatea e cu totul alte, nu s-a pus in aplicare nici in ziua de azi in cadrul unitatii sanitare in care muncesc, am auzit chiar ca nici in alte spitale din tara, nici dupa 4 luni.
Va rog sa-mi spuneti in acest caz ce este de facut, care ar fi directia in care sa ne indreptam ????
Sa aveti o zi buna si cu spor !!!!
In ce sens nu s-a pus in aplicare ?
In Ordinul nr. 2196/513/2015 al M.M si al INS, se specigica "Intrat in vigoare 28.11.2015", ordin in care apara meseria "registrator medical in anatomie patologica", ceea ce inseamna ca ar trebui sa fim angajate in cadrul laboratorului (suntem 3 persoane) cu salarizarea conforma acestui tip de laborator, ceea nu s-a intamplat. Salariile sunt neschimbate !!!!
Avem salarii mai mici, desi responsabilitati mult mai mari (intre 1200 - 1800 lei), decat ingrijitoarele !!!!!!
Juristul de la sindicatului nostru (FNSAPR) ne-a trimis la un momant dat o cerere care a fost facuta catre Ministrul Sanatatii in care specifica, citez "Din motive pe care nu ni le putem explica, conducerile spitalelor din Romania, refuza aplicarea actului normativ amintit".
Nici nu mai stiu ce sa spun sau in ce directie sa o mai luam in acest sens !!!!
Inca din 01.12.2010 ne-au fost taiate salariile cu 60 % conform legii 284/2010, care avea ca termen de aplicare din 01.01.2011 - o lege aplicata inainte de aparitie , era inca in perioada de dezbatere, de catre sef Serviciu RUNOS !!!!
O seara buna cu spor SI NU IN ULTIMUL RAND VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS !!!!