Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua.
Pana la 1 noiembrie 2016 am stat in CCC, data la care angajatorii m-au chemat la munca.
Copilul meu implineste varsta de 2 ani pe data de 19 aprilie 2016.
Acum angajatorul doreste sa ma trimita in somaj de la data de 1 mai 2016.
Pana atunci pot beneficia si de concediu de odihna pentru cele 6 luni fara sa-mi afecteze somajul??
Pot lua somaj daca am inceput sa muncesc de pe data de 5 iulie 2013, si in perioada de 1 martie 2014 - 1 noiembrie 2015 am fost in concediu medical + CCC ??
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
1. Puteti beneificia de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

2. Deoarece dvs. ati fost in CCC cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj sunt formate din lunile lucrate dupa ce ati revenit din CCC la care se adauga (pana la 12) luni de dinainte de a intra in concediul de maternitate.