Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Buna ziua, am o intrebare referitoare la incheierea divortului. Am terminat divortul intre mine si sotie, ajungand la o intelegere amiabila, copilul a ramas la mine iar ea este obligata sa plateasca pensie alimentara, dar intrebarea mea este urmatoarea :
Daca nu s-a facut partaj, sotia mai poate intra in apartament de a lua unele lucruri in lipsa mea, de a avea dreptul la apartament si daca pot schimba yala de la usa.
Si inca ceva, fata sotiei pe care o are din prima casatorie, a fost luata in spatiu de catre ea, fara stirea mea, iar de vreo 2 ani fata s-a mutat cu prietenul ei, as putea sa o scot din spatiu ?

Multumesc !
razvancococi, utilizator
Dacă imobilul este achiziționat în timpul căsătoriei este un bun comun astfel că, până la partaj, fiecare soț are dreptul să folosească bunul. Ar trebui să faceți o înțelegere scrisă și să menționați că doar unul folosește bunul.
Cel mai bine este să cereți partajul. Cât privește evacuarea se presupune că locatarii sunt tolerați în continuare de către soția dvs. În plus, au adresa de domiciliu și locuiesc efectiv în imobil.
Adrian ALBU, Avocat
adisan a scris:

Dacă imobilul este achiziționat în timpul căsătoriei este un bun comun astfel că, până la partaj, fiecare soț are dreptul să folosească bunul. Ar trebui să faceți o înțelegere scrisă și să menționați că doar unul folosește bunul.
Cel mai bine este să cereți partajul. Cât privește evacuarea se presupune că locatarii sunt tolerați în continuare de către soția dvs. În plus, au adresa de domiciliu și locuiesc efectiv în imobil.

Tocmai ca fata este doar cu adresa la mine, ea locuieste in alta parte, asa si 'fosta sotie' ambele locuiesc in alta parte fiind scoase si de la plata intretinerii ,dar as putea face ceva de mana intre mine si fosta unde sa precizam ca renunta la partaj si la orice drept asupra imobilului ?

dar as putea face ceva de mana intre mine si fosta unde sa precizam ca renunta la partaj si la orice drept asupra imobilului ?

Nu ca ar avea o valoare un inscris de mana cand e vb de un imobil , dar si asa, ce va face sa credeti ca ar vrea ?
gi-jane2 a scris:

dar as putea face ceva de mana intre mine si fosta unde sa precizam ca renunta la partaj si la orice drept asupra imobilului ?

Nu ca ar avea o valoare un inscris de mana cand e vb de un imobil , dar si asa, ce va face sa credeti ca ar vrea ?

la discutia cu ea a zis ca renunta in favoarea baiatului, dar nu am incredere in cuvantul ei, ma interesa o cale legala in afara partajului daca ar exista

Vă înţelegeţi şi mergeţi împreună la notar ca să parafaţi înţelegerea.