Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... clarificare datorie de bani
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

clarificare datorie de bani

Doresc un raspuns la urmatoarea problema.Am imprumutat cuiva o suma de bani pt. care am primit o chitanta de mana in care se arata ca vor fi returnati in 3 luni lucru care nu s-a intamplat.Respectivul mi-a mai dat niste bani in acest timp dar pt alte motive legate de alte afaceri facute impreuna. Datoria nu mi-a returnato .In cazul in care il voi actiona in justitie cum pot dovedi ca acei bani nu reprezinta banii de datorie si provin din alte afaceri ? Va multumesc.
Avand in vedere ca dupa acordarea imprumutului-neachitat in termenul convenit ,imprumutatul mi-a mai dat niste bani in acest timp dar pt alte motive legate de alte afaceri facute impreuna.,era normal sa incheiati un inscris care sa prevada utilizarea banilor
Daca nu ati incheiat document pentru banii care-ati primit exista posibilitatea ca respectivul sa sustina ca suma a fost acordata pentru stingerea partiala/totala a imprumutului
Nu aveti martori pentru sumele primite de la cel imprumutat care sa confirme ca acestea aveau alta utilizare si nu au fost acordate pentru stingerea imprumutului ?
Ati postat in zona "Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti", ca atare se naste intrebarea fireasca: In ce calitate ati imprumutat banii (profesionist sau persoana fizica) si ce calitate are debitorul (profesionist sau persoana fizica)?.

Ati facut o hartie, un inscris in acest sens? Cat este suma?

viitorpensionar62 a scris:
In cazul in care il voi actiona in justitie cum pot dovedi ca acei bani nu reprezinta banii de datorie si provin din alte afaceri ?

De la caz la caz, in functie de situatia de fapt, in principiu puteti face dovada cu orice mijloc de proba, insa in concret v-ar trebui o dovada legala.