Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fire de înaltă tensiune peste terenul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fire de înaltă tensiune peste terenul meu

Bună ziua, am un teren de 5000 mp în extravilanul unui sat, dar mult mai aproape de Timișoara decât de localitatea cu pricina. Este un teren peste care fire de înaltă tensiune. Terenul a fost dobândit cu titlu de proprietate și este teren arabil (din câte îmi amintesc l-am scos din circuitul agricol atunci când am dorit să îl vând), dar toată zona din jur are deja PUZ și PUG și de jur-împrejur sunt construite numai case. Este o zonă rezidențială în toată regula, unde doar eu am rămas cu terenul nevalorificat atunci când alții s-au îmbogățit pe seama terenurilor primite la fel ca mine. M-am adresat cu o scrisoare societății care are în proprietate stâlpul și firele, am solicitat chirie sau cumpărarea terenului, fără niciun rezultat. Nu știu dacă am șanse să câștig în instanță un proces. Practic după logica mea aș avea, nu este normal ca terenul meu să fie complet compromis de faptul că acele fire trec oblic peste el și practic nu se mai poate construi pe niciun colț al acestuia. În planul urbanistic am aflat că apare ca zonă verde, asta ce înseamnă, se va face cândva un parc acolo, cine mă va despăgubi atunci, sau ce se va întâmpla? Practic eu doar plătesc impozitul anual și nu pot valorifica terenul în niciun fel, nici să pun ceva acolo nu pot, că nici gard n-am voie să fac. În cartea funciară nu apare că terenul ar suporta vreo sarcină, foarte ciudat. Mulțumesc. :sorry:
aveti dreptul la contravaloarea servitutii sau puteti solicita sa vi se cumpere terenul (expropriere). Daca mergeti pe prima varianta, cereti contravaloarea dreptului de servitute pe ultimii trei ani si pentru viitor obligarea incheierii unui contract
Nu rezolvati nimic cu notificarea, in cel mai bun caz va vor raspunde ca terenul , avand instalatii de utilitate publica, este si ramane in proprietatea statului (nu intrebati de ce insista pe aceasta argumentare) sau ca sunteti obligat sa le dati servitute gratuita.
Este adevarat ca trebuie sa le dati servitute, dar nu inseamna ca aceasta trebuie sa fie gratuita
Multumesc pentru mesaj!