avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... imi restituie cautiunea daca renunt la cererea de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

imi restituie cautiunea daca renunt la cererea de suspendare?

Art. 507: Instanţa poate suspenda executarea hotărârii a cărei anulare se cere, sub condiţia dării unei cauţiuni.

Formulez contestatie in anulare si solicit suspendarea incheierii.
Imi fixeaza cautiune si o platesc.
Daca apoi renunt la contestatia in anulare si la cererea de suspendare,imi mai restituie cautiunea??

In ce conditii??
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 16:08, 5 Aprilie 2016
Da, se restituie cautiunea in baza unei cereri formulate in acest sens.

Apoi este o procedura birocractica de urmat in functie de fiecare instanta.
Cautiunea inteleg ca foloseste sa se evite abuzurile... sa susende cine vrea cand vrea tot.

Exista insa conditii in care imi pot retine cautiunea, apreciind ca am savarsit abuz de drept procesual prin cererea de suspendare??
Cine v-a spus asa ceva?

Nu, cautiunea se restituie fara niciun fel de probleme.
Nu mi-a spus nimeni... insa in Anglia imi cere cautiune, insa judele decide, la sfarsit, in functie de temeinicia cererii, daca imi mai da banii inapoi :)

Altfel ar fi degeba cautiunea, daca mi-o restituie neconditionat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatia in anulare blocheaza executarea? hot_oliviu hot_oliviu Am terminat un proces - fond plus apel, apelul cu decize definitiva la tribunal - si sint in curs de incepere a executiei (legalizarea hotaririlor si ... (vezi toată discuția)
Instiintare de la executor getuta getuta Dupa ce-am depus la instanta a doua contestatie la executare, deoarece executorul nu respecta sentinta definitiva si irevocabila data la prima contestatie, si ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de timbru Și cauȚiune dupĂ respingerea contestaȚiei la executare ca timbratĂ tardiv adamynas adamynas Bună ziua ! În urma unei executări silite, am formulat contestație la executare, solicitând și și suspendarea executării. Am plătit taxa de timbru și ... (vezi toată discuția)