Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... imi restituie cautiunea daca renunt la cererea de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

imi restituie cautiunea daca renunt la cererea de suspendare?

Art. 507: Instanţa poate suspenda executarea hotărârii a cărei anulare se cere, sub condiţia dării unei cauţiuni.

Formulez contestatie in anulare si solicit suspendarea incheierii.
Imi fixeaza cautiune si o platesc.
Daca apoi renunt la contestatia in anulare si la cererea de suspendare,imi mai restituie cautiunea??

In ce conditii??
Da, se restituie cautiunea in baza unei cereri formulate in acest sens.

Apoi este o procedura birocractica de urmat in functie de fiecare instanta.
Cautiunea inteleg ca foloseste sa se evite abuzurile... sa susende cine vrea cand vrea tot.

Exista insa conditii in care imi pot retine cautiunea, apreciind ca am savarsit abuz de drept procesual prin cererea de suspendare??
Cine v-a spus asa ceva?

Nu, cautiunea se restituie fara niciun fel de probleme.
Nu mi-a spus nimeni... insa in Anglia imi cere cautiune, insa judele decide, la sfarsit, in functie de temeinicia cererii, daca imi mai da banii inapoi :)

Altfel ar fi degeba cautiunea, daca mi-o restituie neconditionat!