Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constituire drept de uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constituire drept de uzufruct viager

Buna ziua ,

Obiectul in cauza este un bun propiu , tip apartament , detinut de unul din soti .
Se poate constitui drept de uzufruct viager pentru celilalt sot ?
Care ar fi modalitatea ?
Ce se va intimpla in momentul succesiunii ?
Nu la succesiune. Decat daca lasati prin testament uzufructul . Puteti consitui si din timpul vietii . Mergeti la un notar
Va multumesc de raspuns , dar inca nu am inteles ; reformulez .

Sint casatorit legal si stau in apartamentul sotiei de 25 ani , apartament care il are dinainte de casatorie si exista un fiu din o casatorie anterioara a sotiei . Nu avem copii .
Care ar fi cea mai buna procedura , pentru ca, in caz de deces sotie , sa nu fiu dat afara de fiul vitreg ?
si eu reformulez. Mergeti la notar. Va poate lasa uzufructul prin testament sau printr o conventie de uzufruct.
Multumesc .
In cazul de fata , este vreo deosebire intre uzufruct si abitatie ?
Se potriveste mai bine varianta cu dreptul de abitatie ?