avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Scrisoare Cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Scrisoare Cedo

In septembrie 2015 avocatul a trimis sa se judece la Cedo dosarul meu .
Intrebarea este ce acte trebuie sa cer avocatului ca sa verific in ce stadiu este dosarul meu civil.
Avocatul afirmand ca a trimis la Cedo aceasta scrisoare prin Posta Romana.
Avocatul a trimis de pe adresa biroului de avocatura personal.
Care este termenul de asteptare si ce trebuie sai cer avocatului ca sa fiu la curent cu situatia dosarului meu.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters461835 , utilizator 12:19, 25 Februarie 2018
Buna seara,
Teoretic, avocatul a transmis scrisoare recomandata cu confirmare de primire. in aceste conditii va poate arata confirmarea de primire.
Alte acte nu are nici el (daca nu s-a respins cererea in camera preliminara) si nici nu are de unde sa procure.
Va veni, la un moment dat, o scrisoare in care vor fi cateva coduri de bare si vi se vor solicita, eventual, acte suplimentare.
Termenele la CEDO sunt de ani asa ca nu va impacientati.
Am inteles, va multumesc pentru raspuns.
Stimat forumist,

Dacă aplicația a fost trimisă pe data de 15 septembrie 2015, în mod normal un răspuns ar fi trebuit să primiți, până acum.

Acesta ar putea fi:
- decizia de inadmisibilitate în principiu;
- o adresă prin care se arată că a fost acordat un număr de dosar, s-a dat un nume aplicației, veți primi, de asemeni un set de autocolante;
- o adresă prin care se arată că cererea a fost incompletă, Curta neputând-o judeca.

Evident, dacă nu s-a primit nici un răspuns, mai puteți aștepta un timp.

Cu stimă.

P.S.
CEDO nu judecă în cameră preliminară, acest complet neexistând...
Ultima modificare: Miercuri, 13 Aprilie 2016
andreigrigoriu, moderator
Am luat legatura cu avocatul si dupa circa 10 luni de cand a fost trimisa scrisoarea la CEDO inca nu a primit nici un raspuns daca a fost sau nu admisa cererea. Precizez ca este un proces civil . In cazul acesta care ar fi termenul maxim de asteptat pentru a se raspunde daca cererea a fost sau nu admisa. Va multumesc
Stimat forumist,

Prima adresă a Curții este în sensul arătat de mine în răspunsul anterior. Din punctul meu de vedere, o astfel de comunicare ar fi trebuit să o primiți până acum.

Însă, un răspuns privind o eventuală decizie de admisibilitate în principiu va veni mult mai târziu, poate dura ani buni. Dar, în acest caz, ar fi trebuit să primiți o adresă în care se arată că cererea dvs a fost înregistrată, există Cauza X contra României, având alocat un numărul de aplicație.

Cu stimă.

Alte discuții în legătură

Lipsa raspuns c.e.d.o geo-vem geo-vem Rog respectos,un raspuns cu privire la o cerere CEDO fara raspuns de peste 6luni,care este procedura ce trebuie urmata in ai cunoaste stadiul ,un nr. de ... (vezi toată discuția)
Raspuns cedo ContSters257745 ContSters257745 Buna ziua, Am adresat o plangere la CEDO, prin Posta Romana. Estimez ca a ajuns la Curte la sfarsitul lui sep 2014. Stie cineva daca se trimite raspuns ... (vezi toată discuția)
Plângere la cedo etelkapalffy etelkapalffy Bună ziua, Mă numesc Etelka Palffy,sunt din Târgu Mureş. Cu deosebit respect mă adresez Domniilor voastre cu următoarea întrebare:din iunie 2005 ... (vezi toată discuția)