avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grupa de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grupa de munca

Lucrez de cca 30ani in ture 12/24 as vrea sa stiu daca beneficiez de reducerea varstei de pensionare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:38, 17 Aprilie 2016
Pentru asa ceva nu se beneficiaza de reducerea varstei de pensionare.

Reducerea varstei de pensionare se acorda numai in situatia in care un salariat a desfasurat activitate in grupele de munca (I si/sau II) sau in conditii speciale/deosebite de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul reducere varsta grupele i si ii de munca. eagle_free eagle_free Buna ziua. As dori si eu o lamurire vis-a-vis de cumularea reducerii varstei standard de pensionare. Pe site-ul unei case de pensii am gasit urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Conditii pensionare grupa a ii-a de munca herminav herminav Buna ziua, Salariat (30.05.1960) o vechime in munca de 40,7 a lucrat in grupa a II-a de munca 17,8 (1983-2001). Stiam ca pentru grupa II-a se acorda 3 luni ... (vezi toată discuția)
Majorare punctaj grupa i nedumeritus nedumeritus Daca beneficiez de reducerea varstei de pensionare conform L 380/2014, beneficiez si de majorarea punctajului pe perioada lucrata in grupa I ? M-ar interesa ... (vezi toată discuția)